GüncelManşet

Akrabalar, yandaşlar, rüşvetçiler AKP listesinde

Ankara: Erdoğan’ın damadı, şoförü, danışmanı AKP listesinden aday. Adı yolsuzlukla anılan Buca Belediye Başkanı Şeboy ve eşine şiddet uygulayan Ürün de adaylar arasında.

AKP, 7 Haziran genel seçimleri için milletvekili aday listesini Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve şoförü listede. Adı yolsuzlukla anılan Buca Belediye Başkanı Şeboy da, AKP listesinden Meclis’e girecek.

Erdoğan’ın damadı listede

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, İstanbul 1. bölge 6. sıradan Meclis’e girecek. Albayrak’ın 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun delili olarak gösterilen ve Erdoğan’ın “Paraları sıfırlayın” talimatını verdiği konuşmada geçen Şehrizar Konakları’nın bulunduğu bölgeden aday gösterilmesi dikkat çekti.

AKP listesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın isimler arasında yer alan danışmanı Mustafa Varank’ın kuzeni de dikkat çekti. Fatma Varank, İstanbul’dan milletvekili adayı olarak gösterildi.

Fatma Varank, 2012-2013 yıllarında Ankara 1. Bölge Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyon Üyesiydi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı için verilen imar planına onay veren isimler arasında yer aldı. İstanbul 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi talan projelerinin de planlama süreçlerinde koordinasyon görevlisi olarak yer almıştı.

“Erdoğan’ın şoför” olarak tanınan Ahmet Hamdi Çamlı, İstanbul 2. bölge 16. sıradan aday gösterildi.

‘Rüşvetçi chp’li’ listede

AKP’nin İzmir 1. bölge 3. sıra adayı; geçmişte CHP’li olarak Buca Belediye Başkanlığı yapan Cemil Şeboy oldu. 1994’ten itibaren üç dönem belediye başkanı olan Şeboy, 2009 yılında Buca Belediyesi’ne yönelik yolsuzluk operasyonları sonrasında 22 gün tutuklu kalmıştı. ‘Rüşvet’ gibi suçlardan 60 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan eski CHP’li Şeboy, 7 Haziran seçimlerine AKP’den katılıyor.

Satış sözleşmesini imzalayan gündoğdu akp adayı

Kamu emekçilerinin “satış sözleşmesi” olarak tanımladığı yüzde 3’lük ücret zammına imza atan Memur-Sen’in Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu milletvekilliği ile ödüllendirildi, Ankara 1. bölge 2. sıradan aday gösterildi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ankara 1. bölge 1. sırada aday gösterildi.

Yandaş gazeteciler listede

Televizyonlardaki tartışma programlarında yaptığı AKP propagandasıyla tanınan akademisyen Hüseyin Yayman İstanbul 1. bölgeden 14. sırada aday oldu.

Kabataş yalanına sahip çıkan gazeteciler Mahmut Övür ve Markar Esayan AKP listesinden İstanbul adayı oldu. Yandaş gazeteci Muhsin Kızılkaya Mersin 3. sıra ile ödüllendirildi.

BBP’nin eski genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun damadı Mustafa Afşin Yazıcıoğlu İstanbul 3. bölge adayı.

Önceki seçimlerde Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesiyle Meclis’e giren Oya Eronat, Diyarbakır’dan yeniden aday gösterildi.

Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanı olduğu dönemde en yakınında bulunan isimlerdin biri olan Savcı Sayan, İzmir 2. bölge 7. sırada listeye girdi.

Eşini döven ürün yeniden aday

Aday listesinde kadınlara yer vermeyen AKP, eşini dövdüğü açığa çıkan Halil Ürün’ü, yeniden aday gösterdi. Ürün, Afyon 1. adayı.

Milletvekili Mehmet Metiner, İstanbul 3. bölge 12. sıradan aday.

Kürt aydını Musa Anter’in yeğeni Orhan Miroğlu, Mardin’den 1. sıradan aday gösterildi.

Gökçek’in oğlu listede yok

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Umarım aday gösterilmez” dediği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek aday gösterilmedi.

Şentop: erdoğan’ın geniş manada müdahalesi var

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, yaptığı açıklamada aday listesiyle ilgili olarak “Sayın Cumhurbaşkanımızın ayrıca listeleri görmesine gerek yok. Onun koyduğu ilkeler çerçevesinde siyaset yapıyoruz. Erdoğan’ın aday listesine müdahalesi var mı? Geniş manada evet” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu