Güncel

Şakran Hapishanesi’nde çocuklar açlık grevinde

H. Merkezi: Şakran Çocuk Hapishane’de kalan U.D., S.A., A.S., S.B., isimli siyasi çocuk tutsakların 20 gündür açlık grevinde olduğu öğrenildi. Tutsaklarla görüşmeye giden avukatlar aracılığıyla açlık grevi eyleminden haberdar olduklarını ifade eden İzmir TAY-DER Başkanı Dünyamalı Ariç, tutsakların avukatlarına hapishane yönetiminin tutumunu protesto etmek amacıyla açlık grevi eylemine başladıklarını söylediklerini ifade etti.

Tutsak çocukların koğuşta oldukları bir sırada gardiyanların gelip sayım yapmak istediklerini ve kendilerinin de bu tarz bir sayıma karşı çıktığını söylediğini aktaran Ariç, sayıma karşı çıkılmasıyla birlikte çocuk tutsakların darp edildiklerini ve darp sonucunda hapishane revirinin kendilerine rapor vermediğini ifade ettiklerini söyledi.

Tutsakların sabah 08.00’de koğuşlarından çıkarılıp avluya götürülerek akşama kadar aynı yerde bırakıldıklarını aktardıklarını dile getiren Ariç, çocukların akşama kadar koğuşlarına girmesinin engellendiğini belirtti.
Bu uygulamalara karşı 20 gündür açlık grevinde olan çocukların bu tutumlar devam ettiği müddetçe eylemlerini sürdüreceklerini bildirdiklerini aktaran Ariç, tutsakların durumunun kötüye gittiğini ve avukata gözlerinin iyi görmediği yönünde bilgilerin verildiğine dikkat çekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu