Güncel

“Aksu intihar süsü verilerek öldürüldü”

H. Merkezi: Mêrdînli olan ve EMEP Darıca ilçe yöneticiliği yapan Mazlum Aksu’nun askerde intihar ettiği iddia edildi. Cinsiyet ve ulusal kimliklerin, siyasi görüşlerin katledilme gerekçesi olduğu askerlik kurumunda Aksu’nun “intihar” iddiası da oldukça gerçek dışı kalırken, yazılı bir açıklama yapan Emek Gençliği, “Bir Kürt genci olan Mazlum’un intiharı barış sürecine de bir darbedir! Terhisine 5 ay kala intihar süsü verilerek öldürülmüştür” dedi.

Emek Patisi Darıca İlçe Yöneticiliği yapan Mazlum Aksu isimli bir gencin askerde intihar ettiği iddia edildi. Aksu’nun daha önce izne geldiğinde bir uzman çavuş tarafından “sol örgütlere üyeymişsin, anlat hele” şeklinde sıkıştırıldığını, telefonda ailesiyle Kürtçe konuştuğu için tartışmalar yaşadığını anlattığı belirtiliyor.

Ermeni, Kürt, eşcinsel olmanın; militarizmin, ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin kalesi olan askerlik kurumunda katledilme nedeni olduğu bilinen bir gerçekken; Aksu’nun intihar etmediği aksine devlet eliyle öldürüldüğü açıktır.

 

“Asker ‘intiharları’ soruşturulmalı”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Emek GençliğiKışladaki şüpheli asker ölümleri sürekli devam ediyor. Birçok olayda devlet kendi elleriyle öldürdüğü askerlere intihar süsü vermeye çalıştı. Son yıllarda asker ‘intiharları’ denilerek geçiştirilen asker ölümlerinin sayısı oldukça arttı” diyerek askerde yaşanan cinayetlere dikkat çekti.

Sevag Balıkçı’nın Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde askerde Ermeni kimliğinden kaynaklı öldürüldüğünü hatırlatan emek Geçliği, “Kürt sorununda müzakerenin konuşulduğu, barışa daha yakın olunan bu dönemde bir Kürt genci olan Mazlum’un intiharı barış sürecine de bir darbedir! Terhisine 5 ay kala intihar süsü verilerek öldürülmüştür” dedi.

Mazlum Aksu ve diğer asker intiharları soruşturulmalı, sorumluları yargılanmalıdır” diyen Emek Gençliği “Mazlum; yoldaşlarının, arkadaşlarının sınıf mücadelesi ve sosyalizm kavgasında yaşayacak” sözü vererek açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu