Güncel

Aleviler “Yavuz Sultan Selim”e karşı Taksim’de

İstanbul: Devletin 3. köprünün ismini “Yavuz Sultan Selim” koymasıyla ilgili Alevilerin tepkisi sürüyor.

Bugün saat 11.30’da Taksim Tramvay Durağı’nda toplanan Pir Sultan Abdal Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen kitle Galatasaray Lisesi önüne doğru yürüdü. Pek çok Cemevi, Kültür ve Dayanışma Derneği, Köy derneklerinin düzenlediği eylemde kitle Taksim direnişini selamlayarak, direnişçilerin yanında olduklarını dile getirdi.

Kitle yürüyüş boyunca sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Taksim faşizme mezar olacak”, “Sivas faşizme mezar olacak” vb. sloganlar attı. Kitlenin yürüyüşü sloganlar, alkışlar, zılgıtlar eşliğinde, etrafta bulunan esnaf ve insanların da desteği ile Galatasaray Meydanı’nda son buldu.

Ardından basın açıklaması okundu. Kitle adına açıklamayı Okmeydanı Hacı Bektaş Veli Cemevi Başkanı Zeynel Şahin okudu. Şahin, “Biz Aleviler için kutsal olan doğanın, katledilmesi üzerine yapılacak olan 3.köprünün isminin ‘Yavuz Selim’ olarak açıklanması, onbinlerce Alevi-Kızılbaş-Türkmen’in katledilmesinin bugünkü adıdır” şeklindeki sözleriyle başladı.

Yüzyıllar boyunca zulmün adını değiştiği ancak düzenin değişmediğini vurgulayan Şahin, Alevilerin zalimin zulmünü kabul etmeyeceklerini ve Yavuz Sultan isminin Anadolu’da anılmasını istemediklerini belirtti. Şahin yapılan pek çok saldırıyı, polis şiddetini, evlerine kadar atılan gaz bombalarının hepsini lanetlediklerini vurgulayarak Taksim’de süren direnişi sahiplendiklerini ve selamladıklarını ifade etti.

Açıklama katliam ve tehditlere karşı güçlerinin birleştirme, mücadeleyi yükseltme çağrısı yaparak açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu