GüncelManşet

Ali İsmail 3.yılında anılıyor

H. Merkezi: Gezi İsyanı eylemlerine destek amacıyla Eskişehir’de katıldığı yürüyüş sırasında polis ve sivil kişiler tarafından darp edilerek 19 yaşındayken katledilen Ali İsmail Korkmaz aramızdan ayrılışının 3. yıl dönümünde anılıyor.

Antakya’da kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV)  tarafından organize edilen anma 10 Temmuz 2016 Pazar günü Hatay‘da gerçekleşecek. Saat 18.00‘de Ali İsmail’in Ekinci Mezarlığı’ndaki kabrine tüm sevenleri ile beraber ziyaret yapılacak. Ziyaretin ardından Evvel Temmuz kapsamında saat 20:00’de Sümerler Anfi Tiyatro’da anma etkinliği gerçekleşecek.

Anma etkinliği, aile üyelerinin konuşmaları ile başlayacak. Programda Nejat Yavaşoğulları, Ferhat Tunç, Hatay Eğitim-Sen Müzik Topluluğu, Kıvılcım Şiir Topluluğu ve Diren İnanç da yer alacak.

 ALİKEV, “Düşlerinde Özgür Dünya” şiarıyla kuruldu

Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı.

Ali İsmail’in 19 yaşında aramızdan koparılmasının ardından, Ali İsmail’in hayallerini, “düşlerindeki özgür dünya”yı, Korkmaz ailesi bir miras olarak devralarak Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nı kurdu.

Vakfın sitesindeki açıklamada bu gençlik oluşumu için, “Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi” deniliyor.

 “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı.

Günlüğünde Ali İsmail, bu yaptıklarının şu şekilde ifade etmiş; “Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.”

Vakıf açıklamasında,”Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı da muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyordu. Biz ailesi olarak, Ali İsmail’in bu hayallerini bir vasiyet olarak gördük ve onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail KORKMAZ Vakfı’nı kurduk.

İkinci yılını dolduran ALİKEV, destekçi ve gönüllüleri ile birlikte Ali İsmail Korkmaz’ın düşlerini hayata geçirmek amacıyla yoluna devam ediyor. ALİKEV’in faaliyetlerine katılmak ve detaylı bilgi almak için www.alikev.org adresini ziyaret edebilir, sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz” şeklinde çağrı yapıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu