Güncel

Ali İsmail Korkmaz davasında polislere ödül gibi ceza

H. Merkezi: Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında polis ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davasında polislere verilen cezaları onadı. 

Yargıtay tarafından daha önce usul yönünden bozulan dava dosyası, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesince usul eksiklerinin giderilmesinin ardından yeniden Yüksek Mahkemeye geldi. Sanıklardan Mevlüt Saldoğan ve Yalçın Akbulut’un cezasının 10 yıl ve üzerinde olması nedeniyle bu kişiler yönünden temyiz duruşması yapılmıştı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanık polis memuru Saldoğan’a verilen 10 yıl 10 ay, sanık polis memuru Akbulut’a verilen 10 yıl hapis cezası ile diğer sanıklara verilen hapis cezalarını onadı. Daire, sanık polis memuru Ebubekir Harlar’a, “kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan verilen hapis cezasını ise eksik ceza tayininden bozdu. Daire, Harlar’ın, “suçun yardımcısı” değil “faili” olduğuna karar verdi.

Yerel Mahkeme, Harlar’a 8 yıl hapis cezası vermiş, fiil tam olarak gerçekleşmediği için cezayı önce yüzde 50, ardından da altıda bir oranında iyi hal indirimiyle 3 yıl 4 aya düşürmüştü. Harlar’ın, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesi kararlaştırılmıştı. Sanık polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar hakkındaki beraat kararları da onandı.

Davayı izleyen avukat heyeti ise ortak Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamada haklarındaki kararlar bozulan polis Hüseyin Engin ve fırıncı Ebubekir Harlar’ın Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlayacağını söylerken onanan cezaları da Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu