GüncelManşet

Devrimci ve Yurtsever Basın: Özgür Gelecek üzerindeki baskıları kınıyor; tarafları özverili olmaya çağırıyoruz

H. Merkezi: Gazetemiz Özgür Gelecek, son dönemde kendisine gasp ve şiddeti rehber edinenler tarafından hedef haline getirilmiş ve bürolarımız gasp edilerek, çalışanlarımız saldırıya uğramıştı. Bu saldırıların ardından gazetemiz ile devrimci dayanışmaya dönük desteklere her gün bir yenisi eklendi.

Son olarak devrimci, yurtsever basının emektar kurumları olan Alınteri, Halkın Günlüğü, Özgür Toplum, Mücadele Dergisi ve Umut Gazetesi gazetemize yönelik gasp ve şiddet saldırını kınayarak “Basın üzerindeki engellemeler, baskılar devrimcilerin işi olamaz” dedi.

 

Alınteri, Halkın Günlüğü, Özgür Toplum, Mücadele Dergisi ve Umut Gazetesi’nin ortak yayımladığı metnin tamamı şu şekilde:

“Özgür Gelecek üzerindeki baskıları kınıyor; tarafları özverili olmaya çağırıyoruz!

Özgür Gelecek gazetesi ve çevresinde bir süredir yaşanan sorunlar hepimizin malumudur. Bu sorunlar, taraflar tarafından dostça ve olgun bir şekilde ele alınarak sonuca gidilmelidir. Devrimci hareketin tarihi, bize olumsuz örneklerin tahrip edici ve yıkıcı önemini hatırlatmakta, bu örneklerin daha sonraları özeleştiriyle önemsiz hale getirildiğini bir kez daha anımsatmaktadır. Sonucu belli olan, devrimci dayanışma ve birleşmeyi zedeleyen pratikler ve şiddet eğiliminden uzak durulmalıdır.

Taraflar şiddete varan ve davetiye çıkaran söz ve pratikleri terk etmeli, anlaşma sağlanamasa da devrimci-demokratik bir norm içinde kalabilme kabiliyeti gösterebilmelidirler. Halk içi ve onun bir parçası olan devrimci ve demokratik güçler arasında yaşanan sorun ve çelişkilerde şiddet ve ona tekabül eden hiçbir pratik kesinlikle doğru ve meşru değildir. Devrimci ve demokratik güçler arasındaki sorunlarda şiddet öğesinin bir çözüm olarak pratikleşmesi ve savunulmasını ilkesel olarak reddediyoruz.

Keza yine devrimci düzlemin dışına taşan ve niyetlerden bağımsız objektif olarak karşı-devrime hizmet eden her türlü söylem ve belirlemeden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bir kez daha altını çiziyoruz ki devrimciler arasındaki sorunların çözümünde tek alternatif ideolojik mücadele ve eleştiri-özeleştiridir.

Özgür Gelecek gazetesinin bürolarının basılması, el konulması, çalışanlarının taciz edilerek saldırıya uğramasına son verilmelidir. Bu tür saldırı ve tacizler, eninde sonunda sahiplerini de yaralar.

Ağır baskı koşullarında faaliyet yürüten devrimci-demokratik basına destek olunmayacaksa engel de olunmamalıdır. Basın üzerindeki engellemeler, baskılar devrimcilerin işi olamaz.

Biz aşağıda imzası olan devrimci basın kuruluşları olarak, Özgür Gelecek üzerindeki baskıları kınıyor; tarafları özverili olmaya çağırıyoruz.

Alınteri

Halkın Günlüğü

Özgür Toplum

Mücadele Dergisi

Umut Gazetesi”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu