Güncel

“Amaç marjinal gruplara müdahale”

H. Merkezi: İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu saat 10.00’da Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da katılımıyla bir basın açıklaması yaptı.

Vali “Bugün Taksim Meydanı’nda Atatürk anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi üzerinde asılı olan pankart, resim ve buna benzer materyallerin kaldırılmasına yönelik ve sadece bu amaca yönelik bir operasyon gerçekleşmiştir” diyerek onlarca kişinin yaralandığı ve gözaltına alındığı saldırının “amacını” anlattı.

                                          

“Amaç marjinal gruplara müdahale”

Herkesin gördüğü gibi emniyet mensupları ile bazı münferit grupların çatışmaya girdikleri görüldü. Bu marjinal gruplara gerekli müdahale yapıldı” diyerek saldırılarını meşrulaştırma çabalarına girişen Mutlu “Taksim Meydanı’nda sakin bir bekleyiş içindeyiz. Atatürk Anıtı ve AKM çevresinde beklemeye devam ediyoruz. Taksim Meydanı’ndaki görüntüler büyük rahatsızlık yaratmaktaydı. Taksim Meydanı’na müdahaleyi tamamladık” sözleriyle devrimci ve demokratlardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirmiş oldu.

 

“Marjinaller kendi kendine gaz sıkıyor”

Gezi Parkı’na müdahale yok” diyen Mutlu “Bazı grupların kullandığı sis bombaları ve havai fişeklerle polisin müdahale sert müdahalede bulunduğu izlenimi verildiğini görüyorum” sözleriyle de yaşanan saldırıyı ve aşırı gaz bombası kullanımını gizlemeye ve suçu devrimcilere yıkarak manipülasyon yaratma çabalarına girişiyor.

 

Özgür basın hedef gösteriliyor

Açıklamaların ardından kendisine gelen sorulardan birine yanıt veren Mutlu, devrimci, demokrat ve yurtsever basını da hedef gösterdi. “Basınımızın daha güvenli ve bizimle irtibat içinde çalışmalarını yapabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ancak basının içerisinde gazeteci görünümlü ama aslında gazeteci olmayan çeşitli kimseleri ayrıt etmeye çalışıyoruz. Buna yönelik çalışmalarımız var” diyen Mutlu’nun açıklaması basına yönelik baskıların aratacağına işaret ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu