GüncelManşet

Amed ve Adana’da Emekçiler 1 Mayıs’ta Alanlarda Olacak!

H. Merkezi: Emekçiler, Olağanüstü Hal (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnamelere yönelik tepkilerini ve taleplerini 1 Mayıs meydanlarında haykırmaya hazırlanıyor.

Amed’de 1 Mayıs mitingi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) tarafından, “KHK’ler ve OHAL son bulsun” sloganıyla gerçekleştirilecek.

, “Tüm işçileri, emekçileri ve halkımızı Amed Newrozu ve 16 Nisan’ın ‘Hayır’ ruhuyla 1 Mayıs alanına bekliyoruz. 1 Mayıs’ta tüm emekçi kadınların, gençlerin, yoksulların, işçi sınıfının yapılacak kutlamalarda yer almaları gerekiyor” sözleriyle 1mayısa çağrı yapan KESK Amed Şubeler Platformu Sözcüsü Üzeyir Evrenk, demokrasi güçleri olarak bu ülkeye demokrasi ve özgürlüğü hakim kılana kadar mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizdi

TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu üyesi ve Elektrik Mühendisleri Odası Amed Şube Başkanı Mehmet Orak ise, hep birlikte işçilerin işten atılmasına ve işçi kıyımına dur denileceğini ifade etti.

“Hayır”ı Büyüten Kadınlar 1Mayıs’ta Alanda Olacak

1 Mayıs mitingine katılım çağrısında bulunan Eğitim Sen Amed 1 Nolu Şube eşbaşkanı Hatice Efe ise dile getirerek,  özellikle kadın emekçiler ve işçilerin ihraçlara ve işten atmalara maruz kaldığını, erkek zihniyetin kendini orda da gösterdiğinini KHK’lerle emekçilere ve işçilere çok ciddi saldırılar yapıldığını dile getirerek “Hayır”ı büyüten kadınların 1 Mayıs alanlarında da olacağını belirtti.

Adana’da 1 Mayıs Çağrısı

Adanada 1 mayıs hazılrıkları tüm hızıyla devam ediyor. Adana’da emekçiler, “OHAL/KHK Rejiminde Referandumdan 1 Mayıs’a; Sömürüye, Yoksulluğa, Güvencesizleştirmeye, Savaşa, Faşizme Hayır” şiarıyla buluşacak. 1mayıs mitingi, Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünden Uğur Meydanı’na kadar yapılacak olan yürüyüşün ardından gerçekleştirilecek. KHK ile ihraç edilen eğitim emekçileri de 1 Mayıs alanında yerlerini alırken, iş güvencesi ve ihraçlara karşı tüm emekçileri 1 Mayıs alanında bir araya gelmeye çağırdı.

İhraç edilen Eğitim Sen Adana Şubesi Başkanı ve Adana 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Ahmet Karagöz, 1 Mayıs’ın ezilenlerin, emekçilerine, işçilerin ve ötekileştirilenlerin bayramı olduğunu, 1 Mayıs’ı KHK ve ihraçların gölgesinde girildiğinin altını çizerek; “bayraklarınızla, renklerinizle ve taleplerinizle 1 Mayıs alanında olalım. Hakkımızı birlikte soralım” dedi.

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu