Emek

Amed’de 3,5+4’e Karşı Grev!

AMED: AKP Hükümetinin toplu sözleşme görüşmelerinde emekçilere sunduğu 3,5+4 “zam”mına karşı Türkiye’nin diğer illerinde olduğu gibi Amed’de de grev yapıldı.

Amed’de 4 koldan Dağkapı Meydan’ına yürüyüş oldu. İlk eylem Kamu-Sen ve KESK’e bağlı sendikalar tarafından Diyarbakır Gar’ında yapıldı. Burada iş bırakıldı ve tren seferleri durdu. Aynı şekilde Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS)’de Diyarbakır Gar’ında ilk yürüyüş kolunu oluşturdu. Memur-Sen’ e bağlı Eğitim Bir-Sen AZC Plaza önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında hükümetin tavrını eleştirerek “Hükümetin bu tavrını not ediyoruz, zamanı geldiğinde hesabını nasıl soracağımızı göreceksiniz” denildi.

İkinci yürüyüş kolu ise Tüm-Bel Sen üyeleri tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanıldı. Burada yapılan basın açıklamasında ; “yüzde 3.5+4’ü alaycı, küçümseyici ve son derece ciddiyetsiz olarak değerlendirmekteyiz. Sefalet ücretine hayır diyor, insanca yaşayacak bir hayat standardına evet diyoruz” denildi.

Bir diğer yürüyüş kolu Büro Emekçileri Sendikası (BES) tarafından SGK önünde toplanıldı. BES üyeleri buradan Dağkapı Meydanına yürüdü. Eğitim-Sen’in Ofis’te başlattıkları yürüyüşe polis izin vermedi. Uzun bir bekleyiş ardından yürüyüş başladı. Polisin sürekli sert saldırılarıyla karşı karşıya gelindi. Polis, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde “yoldan yürümeyin!” uyarılarına uymadıkları için kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

Yaşanan saldırı sonrası 3 emekçi yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Eğitim-Sen yürüyüş kolu tüm saldırılara rağmen alana girmeyi başardı.

Yapılan konuşmalar sonrası kitle dağıldı. Dağkapı Meydanı’ndaki eyleme KESK, DİSK/Genel-İş, Dev Sağlık-İş, EMEP, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), TKP, TMMOB ve Partizan olarak bizde katıldık.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu