GüncelManşet

Amed’de direniş Newroz’u(Yenilendi)(video)

Amed: Günlerdir hazırlıkları süren Amed Newroz’u geldi çattı. Türkiye’nin hemen her yerinden, yurt dışından binlerce insan Newroz’un çoşkusunu hissetmek için Amed’e geldi. Hem yurt içinden, hem yurt dışından basının da yoğun ilgi gösterdiği Newroz’a, Abdullah Öcalan’ın açıklamalarının da okunacağından ilgi yüksekti. Geceden itibaren yüz binlerce insan Newroz alanına akın etmeye başladı. Belediyeye ait toplu taşıma araçları da halkı Newroz alanına taşımak için seferber oldu.

Kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, çocuğuyla yöresel kıyafetlerini giyen halk mitin alanına geldi. Miting alanında halaya duran kitle bu isyanı taçlandırmaya hazırlanıyor. Savaşın bitmesini, tutsakların serbest bırakılması, Kürdistan’ın özgürleşmesi için direnen halkların kazanacağı vurgusu yapan kitle “Özgürlük Hemen Şimdi” diye haykırıyor

Öcalan’a özgürlük, Kürtlere statü” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz bütün coşkusuyla başladı. Platformun duvarlarına Sakine Cansız’ların, Dörtlerin ve Numan Amed’in resimlerinin olduğu pankartlar asıldı.

PKK, YPG, IRAK Kurdistan’ı bayrakları ve Öcalan’ın resminin olduğu flamalarla miting alanı renga renk oldu. ESP ve PARTİZAN’da Newroza katılarak, baharın isyanıyla Amed Newroz’unu selamladı. Yüz binlerin coşkusu, barışı ve özgürlük şiarını buradan tüm dünyaya duyurmak.

Tertip komitesi adına Reşid Mehmedoğlu halkı selamlamasından sonra sahneye çıkan Mezopotamya Müzik Korosu ve Mezopatamya Halk Oyunları Ekibi halkın coşkusunu arttırdı. Müzik Grubundan sonra konuşmasını yapmak için BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt sahneye çağrıldı. Zümrüt konuşmasında “Newroz çalışmalarında da değindiğimiz gibi, tarihi bir önem arz ediyor 21 Mart. Öcalana Özgürlüğün haykırıldığı gündür. Bu miting alanı özgürlük alanıdır” şeklinde konuştu. Bugün çok önemli açıklamaların yapılacağından bahsederek, Newroz’un yaşam ve direniş olduğunu belirtti. “Önder Öcalan özgürleşmedikçe, Kürt Halkı özgürleşmez” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

PYD: “Kobani’den İmralıya Selam Olsun”

Daha sonra Rojava’dan gelen PYD yöneticisi Ayşe Efendi bir konuşma yaptı. Efendi, “Merhaba Amed, merhaba şehît anneleri, Kobanî, Rojava’dan özgürlük ruhundan, Amed’e selam getirdim. Mazlum Doğan ve Sakine Cansız’ın şahsında şehitlerin huzurunda eğiliyoruz. Bugün PYD olarak birliğin gerekliliğini haykırıyoruz. Rojava’da Kobani’de birliğimizi oluşturduğumuzda özgürlüğün geleceğini biliyorduk. Bu nedenle bütün dünyanın gözü burada. Herkes Kürtlere bakıyor. Kürtlerin haklarının verilmemesi için uğraşıyorlar. Ama Afrin, Kobani ve Amed özgürlüğü getirecektir. Binlerce selam Kobani’den Amed’den İmralı’ya Serok Apo’ya olsun” dedi. Milyonlar Efendi şahsında Rojava’yı alkışladı.

 

Türk devletine inancımız kalmamıştır

Daha sonra sahneye çıkan Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi PKK bayraklarıyla halkı selamlayarak bir bildiri okudu. Bildiride “ Büyük bir kavga ve barış ile önder APO’ya bağlıyız. Bu tarihi çözüm sürecinde Türk devletine inancımız kalmamıştır. İnancımız bu çözümü PKK’nin sağlayacağıdır. Erdoğan, gerilla silahı bırakırsa bir şey yapmayacağını söylüyor ama inanmıyoruz. Bu tasfiye oyunlarına gelmeyeceğiz. AKP oyun oynamayı bırakmalıdır, eğer böyle devam ederse çıkacak savaşın sonucuna katlanmaları gerekir” Halkın Newroz’unu kutlayan YDG-H’liler “Bi can, Bi Xwîn Mm Bi Terane Ey Serok”, “Bê Serok Jiyan Nabe” sloganlarıyla sahneden ayrıldılar.

Sonrasında Kardeniz’in asi dalgalarından selam getiren Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu sahneye çıktı. Karadeniz türküleriyle Newroz alanda olan kitleyi coşturan Koyuncu büyük beğeni topladı.

Öcalan’ın gönderiği mektubun okunmasından önce BDP’li bütün vekiller Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Amed BDP il Eş Başkanları sahneye çıkıp halkı selamladı. Öcalan’nın mektubu Kürtçe ve Türkçe okundu. Türkçe’yi Sırrı Süreyya Önder, Kürtçe’yi ise Pervin Buldan Okudu.

Halkın Newroz’unu kutlayarak başlanan mektupta, “Silahlı direniş sürecinden, demokratik siyaset sürecine kapı açılıyor. Siyasi, sosyal ve ekonomik yanı ağır basan bir süreç başlıyor; demokratik hakları, özgürlükleri, eşitliği esas alan bir anlayış gelişiyor. Biz, onlarca yılımızı bu halk için feda ettik, büyük bedeller ödedik. Bu fedakârlıkların, bu mücadelelerin hiçbiri boşa gitmedi. Kürtler özbenliğini, aslını ve kimliğini yeniden kazandı” denilen mektubun devamında barış sözü verilerek; “artık yeni bir dönem başlıyor, silah değil, siyaset öne çıkıyor. Artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir” denildi. Mektup, “Yeni mücadelenin zemini fikir, ideoloji ve demokratik siyasettir, büyük bir demokratik hamle başlatmaktır” şeklinde sonlandı.

Öcalan’ın mektubunun okunmasından sonra konuşan DTK, BDP Eş Başkanları ve Ertuğrul Kürkçü bu sürecin sahiplenilmesi gerektiğinden, Başkan Öcakan’ın ortaya koyduğu iradeye sahip çıkmaya çağıran konuşmaları oldu.

Mesajların okunmasının ardından Koma Çiya ve daha sonra sanatçı Çopi sahne aldı. Sonrasında Güney Kürdistanlı şair Mehmed Emin Pençêwî sahneye çıkarak şiirlerini okudu. Ardından yabancı sanatçılar ve Silbus û Tari‘nin sahne almasıyla beraber yüz binler halaya durdu. Tarihi Newroz kutlaması çekilen halayların ardından sona ererken, kitle alandan PKK lideri Abdullah Öcalan lehine attığı sloganlar eşliğinde uzun kortejler halinde yürüyüşe geçerek ayrıldı.

Amed Newroz fotoğrafları için tıklayınız…

 {youtube}http://www.youtube.com/watch?v=8ta4bp6m5H4{/youtube}

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=QH3AKQHnzWg{/youtube}

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=m2iqvaRFka8{/youtube}

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu