Güncel

Amed’den Rojava’ya destek

Amed: Rojava’ya yapılan ambargoya rağmen yardım kampanyaları başlatıldı.

Rojava’ya destek için BDP Kadın Meclisi’nin çağrısıyla 3 Şubat günü Viranşehir’de yapılan eyleme polis saldırmıştı. Kampanyaya destek için Amed 78’liler Girişimi de bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda, “Egemen devletlerin Rojava’ya yaklaşımları kendi politikalarını da ele vermektedir. Bu konuda Türkiye üzerinden Rojava’ya saldırılar düzenlenmekte, oradaki halkın kendi öz iradesi ile kendi geleceklerini oluşturma çabalarına engel olmaktadır.

Bu sebeple hem bu politikayı teşhir etmek hem de Rojava halkına yardımcı olmak orta doğuda emekçi ve ezilen halkların alması gereken tavrın ne olduğu ortaya konması açısından önemli ve anlamlıdır.

AKP hükümeti yaklaşımı oldukça ırkçı ve mezhepçi bir yaklaşımdır ve bu sorunu çözmeye hiçbir katkısı olmamaktadır. Serêkanîye de olanlar Türkiye’nin izlediği kirli politikalar sınırı aşana niteliktedir. Bu sebeple mevcut iktidarı bu olumsuz tavrından vazgeçmeye ve gerekli insani hissiyatı göstermeye çağırıyoruz.

Bu temelde Nusaybin, Qamişlo, Şenyurt, Tirbêsipiye ve Ceylanpınar- Serêkanî sınır kapılarını insani yardımlara açılması çağrısında bulunuyor, Ceylanpınar-Serêkaniyê sınırında çetelerin Rojava’ya saldırılarının son bulmasını demokratik bir tavır olarak ilan ediyoruz.

Biz 78’liler de Türkiye geneli yürütülen yardım kampanyalarına katılıyoruz. Yüreği insanlıktan yana herkesi Rojava’ya yardım yapmaya ve 8 Şubat günü tüm STK’lerce yürütülen bu yardımların konvoy halinde Nusaybin’e götürülme çalışmalarına katkı sunmaya, kitlesel katılıma çağırıyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu