Güncel

Anadili kabul etmeyen Kocasakal yeniden Baro başkanı

İstanbul: 28 bin 884 üyesiyle Türkiye’nin en büyük barosu olan İstanbul Barosu’nda 13-14 Ekim’de gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı’nda yapılan seçimlerde oyların % 58’ini alan Ümit Kocasakal yeniden baro başkanı seçildi.

13-14 Ekim tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Barosu Genel Kurul Toplantısı’nda “anadilde savunma”ya ilişkin “çarpıcı” açıklamalar yapan ve “ulusalcı-Kemalist” özellikleri ile bilinen “Çağdaş İlke Grubu” avukatlarından Ümit Kocasakal oyların % 58’ini alarak yeniden baro başkanı seçildi.

 

“Anadilde savunmayı asla kabul etmiyorum”

Yine “Çağdaş İlke Grubu” adaylarından Muammer Aydın, muhafazakar özellikler taşıyan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen “Hukukun Üstünlüğü Platformu” adayı Rıza Saka ve devrimci, demokrat ve yurtsever avukatların destek verdiği “Özgürlükçü, Katılımcı, Çağdaş Avukatlar Grubu” adayı Filiz Kerestecioğlu ile İstanbul Baro Başkanlığı için yarışan Kocasakal, seçimlerden çok kısa bir süre önce Anadolu Ajansı ile bir röportaj gerçekleştirmişti.

Bu röportajda “anadilde savunma hakkına” ilişkin ne düşündüğü konusunda kendisine yöneltilen soruya karşılık Kocasakal, “Anadilde savunma, asla kabul etmiyorum. Bu, hakkın suistimalidir. CMK 203 açık. Ha, eğer Türkçe bilmiyorsa o Kürt vatandaşı ilk ben savunurum. Ama Türkçe bildiği halde, ‘illa da anadilde savunma yapacağım’ demek, bir hakkın suistimalidir” şeklinde konuşmuştu.

Kocasakal bu açıklamasıyla, baro üyesi olan milliyetçi avukatların oylarını da aldığı düşünülüyor. Keza bu avukatların daha önce “Hukukun Üstünlüğü Platformu” adayı Rıza Saka’yı destekledikleri, ancak Saka’nın “KCK davasından tutuklu avukatların da savunulabileceğine” dair sözler sarf etmesinin ardından Saka’yı desteklemekten vazgeçtikleri göz önüne alınırsa bu hiç de yabana atılır bir iddia değildir.

 

Genel Kurul’da “KCK avukatları” protestosu

Seçimlerle ilgili bir araya gelen devrimci, demokrat ve yurtsever avukatlar tarafından oluşturulan “Özgürlükçü, Katılımcı, Çağdaş Avukatlar Grubu”, demokrasi ve özellikle kadın hakları alanında verdiği mücadele ile tanınan Filiz Keresticioğlu’nu seçimlerde aday gösterdi.

Kerestecioğlu seçimlerde 3 bin 495 oy alarak üçüncü sırada yer aldı.

Bu arada Genel Kurul sırasında “Özgürlükçü, Katılımcı, Çağdaş Avukatlar Grubu” avukatları, “Savunmaya Özgürlük” ve “Suriye’den elini çek” harfleriyle bir eylem düzenlediler.

Eylem boyunca ellerinde “KCK operasyonları”nda tutuklanan avukatların resimleriyle salonun çeşitli yerlerinde ayağa kalkan avukatlar, tutuklu avukatlara dikkat çektiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu