Güncel

“Anaların elleri her daim katillerin yakalarında olacak!”

İstanbul:O toprağı avuçlayan anaların elleri her daim katillerin yakalarında olacak” diyen TAYAD’lı aileler bugün(3 Aralık)İstanbul Barosu’nda Orhan Adil Apaydın Salonu’nda saat 12.30’da bir araya gelerek bir basın toplantısı düzenledi.

JİTEM’ci Ayhan Çarkın 2011 yılında yaptığı katliamları açıklaması ve Ayhan Efeoğlu’nun da içinde bulunduğu birçok devrimciyi işkence ederek katlettikleri ve sonrasında gömdükleri yeri açıklaması üzerine bir “soruşturma” başlatılmıştı. Göstermelik olan bu soruşturma 1 yıl geçmesine rağmen sadece evraklar üzerinde kaldı ve pratik anlamda bir yol kat edilmedi. Katil Ayhan Çarkın’ın toplu mezar adreslerinin yerlerini göstererek katletmiş olduğu devrimcilerin bir kısmının ismini vermesi ve bu isimler arasında Ayhan Efeoğlu’nun de bulunması üzerine TAYAD’lı aileler her Cuma Taksim’de eylem gerçekleştirmeye başladı. Bu hafta yaptıkları eylemde tekrar Ayhan Efeoğlu’nun akıbetini sormuşlardı. Bu eylemlerinin ardından aileler çarkının ifadelerinden yola çıkarak 01 Aralık Pazar günü Silivri’ye gittiler burada toprakları kazarak Ayhan Efeoğlu’nun kemiklerini aradı. Yaptıkları kazı sonucu, halı ve onun altında, hırka, ayakkabı, terlik ve 4 kemik buldular.

Yapılan basın toplantısında ilk olarak basın metni okundu. Açıklamayı okuyan TAYAD’lı ailelerden Nagihan Kurt; “Biz Ayhan’ımızı ve tüm kayıplarımızı gömüldükleri o kör çukurlardan çıkarmak istiyoruz” diyerek, kayıplarının bir mezarı olması için sonuna kadar mücadele edeceklerini ve bu işin peşini bırakmayacaklarını belirtti.

Açıklamanın ardından 1997’de Dersim’in Çemişkezek ilçesindeki çatışmada katledilen ve 2011 yılında toplu mezarın açılarak kemikleri bulanan Ali Yıldız’ın abisi Hüsnü Yıldız kayıplar bulunana kadar mücadelenin süreceğini belirtti.

Daha sonra Av. Ebru Timtik bir konuşma yaptı.

Timtik yaptığı konuşmada kazı sırasında yaşanan duygulardan bahsederek şunları söyledi  “Çerkezköy savcılığı bulanan kemikler üzerine bir soruşturma açmış. Daha sonra tanıklar dinlendi, tanıklarda Ayhan Çarkın’ın gösterdiği alandan çıkmış olduğunu söylediler. Ve onların tanıklıklarıyla beraber soruşturmada önemli bir aşamaya geçmiş olduk. Şuanda beklenti şu; eğer o kemikler bir insan kemiği ise ki Adli Tıp uzmanları fotoğraflardan gördüğü kadarıyla insan kemiğine benzediğini söylediler bize. Eğer insan kemikleri ise o alanı baştanbaşa kazmak gerekecek. Üzerlerine düşen budur.”  Timtik’in ardından  söz alan Av. Taylan Tanay,  Ayhan Çarkın için işletilmeyen hukuk sürecinden bahsederek, “Biz adalet arayışımıza devam edeceğiz. Savcıdan, devletten, kimseden insaniyet beklemiyoruz. Adalet arıyoruz. Adaleti kendi ellerimizle bulacağız. TAYAD’lı ailelerinde bize gösterdiği gerçek budur.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu