Güncel

Anarşist tutsak 37 gündür açlık grevinde

İstanbul: İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul şubesi, İzmir Aliağa’daki Yenişakran Hapishanesinde 37 gündür açlık grevinde olan anarşist tutsak Şevket Aslan’ın durumuna ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

 “Anarşist tutsaklar yalnız değildir”

Aslan’ın avukatı Gökhan Soysal müvekkilinin sağlık durumunun kötüye gittiğini ilk fırsatta yanına gidip görüşeceğini ifade etti. Ardından Meydan gazetesi çalışanı Mercan Doğan, Aslan’ın siyasi kimliğinin tanınmadığı ve taleplerinin kabul edilmediği için süresiz açlık grevine başladığını söyledi. Doğan,” Süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinin 37.günü. Tıbbi olarak bu kadar uzun bir süre açlık grevinde olan bir kişinin vücudunda geri dönülmesi güç sağlık sorunları olacağı muhakkaktır, Aslan’ın sağlık durumu, bugünden sonra her geçen gün daha kritik bir aşamaya girecektir” dedi ve yaşananların sorumlusu hapishane yönetimidir eklemesinde bulundu. OHAL sonrası tutsak üzerindeki işkence ve kötü muamelenin arttığına dikkat çeken Doğan, ”Hapishane yönetimi Aslan’ın süresiz-dönüşümsüz açlık grevini tanımıyor, kendisinin bu konuyla ilgili vermiş olduğu hiçbir dilekçeye yanıt verilmiyor. Bu şekilde de avukatların da Aslan ile hukuki olarak dayanışmasının önüne geçiliyor” dedi.

Doğan son olarak hapishane yönetiminin Aslan’ın açlık grevini derhal tanıması gerektiğini söyledi. ”Anarşist tutsaklar yalnız değildir”,“Devrimci Yürekler Yıkılacak Hücreler” diyerek konuşmasına son verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu