Güncel

Ankara Jitem Davası’nda sanıklar beraat ettirildi

Ankara ve yakın şehirlerde faili meçhul cinayetler ve gözaltında kayıplara ilişkin süren Ankara JİTEM Davası’nda, toplanılan bütün delillere rağmen sanıklar beraat etti

1993 ve 1996 yılları arasında gözaltında ‘kayıpların’, infazların yaşandığı ve  Ankara ve yakın şehirlerde “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen dava bir süredir devam ediyordu. Davanın karar duruşması, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, sanıklarına beraatına karar verdi.

Cumartesi Anneleri’nden tepki

Davanın beraat ile sonuçlanmasına Cumartesi Anneleri tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yapan Cumartesi Anneleri, şunları söyledi; “Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen, kamuoyunda Ankara Jitem Davası olarak bilinen 19 gözaltında kayıp ve faili meçhul cinayetlerin davası tanıklara rağmen, delillere rağmen, belgelere rağmen, kamu görevlilerinin ifadelerine rağmen beraatle sonuçlandı.
“cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan sanıklar beraat etti.
Ceza yargılamasının amacı hakikati ortaya çıkarmaktır. Söyleyin o zaman; Polis Özel Harekat envanterinde bulunan silahla işlenen bu cinayetleri kim gerçekleştirdi? (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu