Güncel

Ankara Kadın Platformu HDP’ye yönelik operasyonları protesto etti

Ankara Kadın Platformu, Kobani direnişi bahane edilerek 25 Eylül’de gözaltına alınanHDP'li siyasetçiler için bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Kobani olayları operasyonları’ olarak bilinen ve 82 kişinin gözaltına alındığı operasyona ilişkin basın açıklaması düzenleyen Ankara Kadın Platformu, hukuki değil siyasi bir süreç işletildiğine dikkat çekti.

Platform adına açıklamayı okuyan Aslı Han, yaşananların HDP’ye dönük siyasi soykırımların devamı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Daha önce aynı dosya kapsamında ifade vermiş, hatta haklarının ihlal edildiği Anayasa Mahkemesince tespit edilmiş evi adresi belli kişiler 6 yıl sonra kaçma şüphesi ve delil karartma ihtimali gibi gülünç gerekçelerle Kobane eylemleri bahane edilerek şafak baskınıyla gözaltına alındı. Barbar IŞİD çetelerine karşı kadınlar öncülüğünde gelişen direnişi yargılamak, kriminalize etmek akıl tutulmasından başka bir şey değildir.

Biz bu operasyonun hukuki değil siyasi olduğunu, aynı uygulamaların aylardır kayıp olan Gülistan Doku’yu alıkoyduğu bilinen fail Zeynal Abrakov için ya da daha öncede yaptım bana bir şey olmaz diyen Musa Orhan için geçerli olmamasından biliyoruz. İşte bu yüzden susmuyoruz. Sindirme politikalarının sonucu gözaltına alınanların her biri için ses çıkarıyoruz”

Açıklamanın devamında,” Irkçı saldırıların arttığı, kucağında çocuğu olan mevsimlik tarım işçisi Kürt kadınına atılan tokat ve mevsimlik tarım işçisi Kürtlere yönelik öldürmeyle sonuçlanan linç girişimlerinin cezasızlıkla sonuçlanması, askeri helikopterden aşağı atılan köylülere yönelik ortada bunca delil, sağlık raporu varken katliam girişiminin inkar edilmesi, Avukat Ebru Timtik’in adil bir yargılanma talebiyle sesini duyurmak için başlatmış olduğu ve günlerce süren ölüm orucunda yaşamını kaybetmesi adaletin ve hukukun kimilerinin hayatını değerli, kimilerinin hayatını değersiz ve harcanabilir kıldığını görüyoruz.

Musa Orhan, Ümit Can Uygun ve Fatih Burak Aykul gibi nicelerinin malum kişilerle yanyana pozlar çektirmeleri cezasızlık için yeterli olduğu bu günlerde kadınlar olarak adalete güvenimiz kalmadı” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu