Kadın

Ankara Kadın Platformu: Krize, savaşa, şiddete ve eşitsizliğe karşı 8 Mart’a

"8 Mart Cuma günü Saat 12.30 da Sakarya Caddesinde Ankara'nın dört bir yanından gelen kadınlarla birlikte yoksulluğa, güvencesizliğe, savaşa, kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze ve kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılara karşı haklarımız ve hayatlarımız için bir arada olacağız"

H. Merkezi: Ankara Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin çağrı yapmak amacıyla Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenledi.
Platform adına basın açıklamasını Yurdagül Çabat okudu. 8 Mart’ın tarihçesini anlatan Çabat, “Dayanışmayla mücadeleyi büyüttüğümüz, birbirimize güç kattığımız günün adıdır” dedi.
8 Marta giderken eşitsizliği, şiddeti ve sömürüyü değişen biçimleri ile bugün tekrar yaşadıklarını ifade eden Çabat, “Tüm dünyada gün geçtikçe etkisini arttıran ekonomik kriz ve baskı ortamının yarattığı iklimle birlikte, bedenimize ve emeğimize yönelen şiddet ve sömürü, tüm biçimleri ile artarak devam ediyor” diye kaydetti.
Kadınları ekonomik olarak zayıflatan, aileye bağımlı hale getiren, sadakaya, sosyal yardıma muhtaç bırakan düzeni kabul etmediklerini vurgulayan Çabat;
“İnsanca yaşamak için güvenceli çalışma hakkımızı, eşit işe eşit ücret hakkımızı, sendikalarda örgütlenme hakkımızı, çocuk ve yaşlı bakımının kamusallaşmasını talep ediyoruz” diye belirtti.
AKP İktidarı bir yandan çalışma yaşamına dönük hak gasplarını içeren yasal düzenlemelerle bir yandan da kadınların kazanılmış haklarına saldırdığının altını çizen Çabat, “Geçtiğimiz seçimlerde çocuk istismarcılarına idam ve hadım cezası tartıştıranlar bu seçimde çocuk istismarcılarını ‘erken yaşta evlilik mağdurları’ olduğu gerekçesiyle affetmekten bahsediyor!
Erken yaşta evlilik diye bir şey yoktur, çocuk istismarı vardır! Bu istismarın korkunç bir hızla artmasından sorumlu olanlar da ‘9 yaşında çocuk evlenebilir’ diyen, çocuk yaşta doğum yapanları gizleyen, Ensar’ı aklayan, tecavüzcülere, katillere iyi hal indirimleri uygulayan gerici erkek egemen düzendir. İstismarcıları affederek çocukların hayatını karartmanıza izin vermeyeceğiz” dedi.
“8 Mart Cuma günü Saat 12.30 da Sakarya Caddesindeyiz”
Kadına yönelik şiddet uygulayanlara cezasızlığın arttığını söyleyen Çabat, “Kadına yönelik şiddetle mücadelede çok önemli olan, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi yasasına aile düşmanı olduğu gerekçesi ile saldırmaya devam ediyorlar. Kadınların mücadelesi olmaksızın tecavüzcülerin, kadın katillerinin adil yargılanmadığı bir dönemde haklarımızdan asla taviz vermeyiz” diye konuştu.
Açıklamanın devamında Platform;
“Kadınların bir arada ve güçlü olmasının yaratacağı selin önünde hiçbir engel duramaz! 8 Mart Cuma günü Saat 12.30 da Sakarya Caddesinde Ankara’nın dört bir yanından gelen kadınlarla birlikte yoksulluğa, güvencesizliğe, savaşa, kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze ve kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılara karşı haklarımız ve hayatlarımız için bir arada olacağız.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu