GüncelManşet

Ankara Katliamı İzmir’de unutulmadı!

İzmir: Ankara Katliamının ikinci ayında İzmir’de katliamda yaşamını yitirenler anısına bir anma gerçekleştirildi.
Devlet-DAİŞ işbirliğinde gerçekleştirilen Ankara Katliamının üzerinden 2 ay geçerken katliamda yaşamını yitirenler anısına İzmir’de bir anma eylemi düzenlendi.
Alsancak Tren Garı önünde yapılan eylemde katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu bir pankart garın önüne asıldı.
Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik de anmaya katılırken eylemde “TC-IŞİD kolkola katlediyor! Susma sokağa çık”, “Ankara’dan Suruç’a hesap sormaya”, “Katil IŞİD, katil AKP” gibi dövizler de taşındı.
Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin anısına 1 dakikalık bir saygı duruşu ile başlayan anma etkinliğinde kitle tarafından sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” gibi sloganlar atıldı.
Katliamda yaşamını yitirenlerin bazılarının fotoğrafların taşındığı anma etkinliğinde Yenikapı Tiyatrosu “Adalet” temalı bir tiyatro gerçekleştirdi.
İlgiyle izlenen ve beğenilen tiyatro gösteriminin ardından İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına bir basın açıklaması okundu.
Basın açıklamasını okuyan Melih Yalçın, ülkeyi yönetenlerin IŞİD ile hem fiili hem de ticari bir işbirliği içerisinde olduğu ve Ankara Katliamının failinin ülkeyi yönetenlerin olduğunu belirtti.
Yalçın, 10 Aralık günün aynı zamanda İnsan hakları günü olduğunu hatırlatırken Türkiye’de devlet güçlerince katliamlar, yargısız infazlar, gözaltında kayıplar, işkenceler gerçekleştiğini vurguladı.
İşçiler, emekçiler, mühendisler, doktorlar, yoksullar olarak korku imparatorluğuna karşı mücadele edeceklerini belirten Yalçın, “Türkiyeli emekçiler olarak buradan bir kez daha katliam işbirlikçilerinden hesap soracağımızın sözünü veriyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.
Basın açıklamasının ardından Alsancak Garı’nın önüne mumlar yakılarak katliamda yaşamını yitirenler anısına garın önüne karanfiller bırakıldı.

İzmir Alsancak Garında anma 2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu