GüncelManşet

“Ankara Katliamını unutmadık, unutturmayacağız! Alanlardayız”

İstanbul: Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, Ankara Katliamı’nın birinci yıl dönümünde İstanbul’da gerçekleştirilecek eyleme ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın birinci yıl dönümünde İstanbul’da gerçekleştirilecek eyleme ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Makine Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın toplantısında salona “Ankara Katliamı’nı unutmadık! Unutturmayacağız! Katili tanıyoruz!” yazılı ozalit asıldı.

Basın açıklamasını okuyan TMMOB İKK Sekreteri Cevahir Akçelik,10 Ekim Ankara Katliamı’nı gerçekleştirenlerin söylemleriyle, icraatlarıyla, yer ve adresleriyle, bu kişilerin ve kurumların hepsinin ortada olduğunu belirtti.

Akçelik devamında, “Patlama sonrası yaralılara müdahale edenleri hedef göstererek ‘süpürün’ talimatı verenleri, son 10 ay içinde 62 istihbarat bilgisi gelmesine rağmen önlem almayanları, bütün eksiklik ve itirazlara rağmen ihmali bulunanların isminin geçmediği iddianameleri, “asılsız ‘katliam’ iddialarıyla açılmış haksız davanın reddi gerekmektedir” gibi skandal savunmaları da aklımız kazıyarak, bu ülkede emek, demokrasi ve barış inşa edilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Yaşamını yitiren canları anmak ve faillerin yargılanması isteğini bir kez daha haykırmak için 9 Ekim 2016 Pazar günü saat 16.00’da Kadıköy’de olduklarını ifade eden Akçelik, vicdan sahibi, hak adalet, barış ve demokrasiyi içselleştiren, emek, demokrasi ve barış diyen herkesi eyleme davet etti.

“Canlı bombaların bilinmesine rağmen devlet hiçbir şey yapmadı”

Daha sonra söz alan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Hakan Hekimoğlu, barış ve demokrasi için bir şölen havasında çıktıkları alanlarda bombalarla kana bulandıklarını hatırlattı.

Canlı bombaların bilindiği halde devletin hiçbir şey yapmadığını ifade eden Hekimoğlu, üstüne üstlük katliamın ardından emek ve demokrasi güçlerinin sorumlu tutularak suçlandığını ifade etti.

Yine barışı, kardeşliği haykırmaya devam edeceklerini vurgulayan Hekimoğlu, katliamın faillerinin peşini de asla bırakmayacaklarını dile getirdi.

Ardından konuşan KESK İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü Hasan Güzel, ilk olarak katliamda yaşamını yitiren barış şehitlerini minnetle anarak ve anıları önünde saygıyla eğildiklerini söyleyerek sözlerine başladı.

Ülkenin karanlığa bürünmemesi için, aydınlık için, barış için orada bulunduklarını belirten Güzel, şarkılarla, türkülerle, umutlarla çıktıkları alanda canlı bombalarla kana bulanarak, bir vahşet gününü yaşadıklarını ifade etti.

Sorumlulukları olan kamu görevlilerinin de Ankara Katliamı davasına dahil edilerek yargılanmaları gerektiğini söyleyen Güzel, “Barış şehitlerini anmaya eylem ve etkinliklerle devam edeceğiz. Adalet arayışımızı da sonuna kadar sürdüreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu