Güncel

Ankara’da 1 Eylül’de “Polis” Provakosyonu

Ankara: Ülkenin dört bir yanında kutlanan 1 Eylül Dünya Barış Mitingi Ankara’da polislerin provakosyonu gerekçesiyle kutlanamadı.

Ankara Barış Bloğu bünyesinde örgütlenen barış mitingi için saat 15.00 de Toros Sokak’ta toplanan sendikalar, siyasi partiler ve devrimci yapılar Kolej’deki miting alanına doğru yürüyüşe geçti. Eyleme destek veren Partizan da yürüyüş kortejinde “Ji Bo Aşiti Şer Şer Şer” pankartıyla yer aldı.

Yürüyüş korteji boyunca kitle coşkulu ve sloganlarıyla birlikte alana geldiler. Alana geçmek için kitlenin bir kısmı arama noktalarından geçerek alana ulaştı.

“Pankartlarda ‘Saray’ Kelimesi Yasak!”

Daha sonra Birleşik Devrimci Partinin alana geçiş esnasında pankartın üzerinde “Saray Savaş Halklar Barış İstiyor” yazdığı gerekçesiyle ‘şüpheli’ bulan ve yürüyüşü durduran polis, arama noktalarının önüne çevik kuvvet yığınağı yaptı. Pankartın kapatılmaması halinde kitlenin geçişine izin vermeyen polis aksi takdirde müdahale edeceklerini söyleyerek tehditler savurmaya başladı. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve HDP yöneticilerinin araya girmesiyle birlikte ikili diyaloga başlandı ve durumu değerlendiren kolluk kuvvetleri bu sefer bütün pankartların kapatılmasını yoksa alana geçişe izin vermeyeceklerini belirttiler.

Duruma tepki olarak kitle “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz” vb. sloganlarla karşılık verdiler. Siyasal yapılar pankartlarını kapatmayacaklarını ve dağılmayacağını belirttiler. Bunun üzerine alanın içerisinde bulunan kitlenin bir kısmı da alanın dışına çıkarak dışarıdaki kitleyle birleştiler.

Barış Bloğu; alanın dışında bulundukları noktada basın açıklamasını gerçekleştireceklerini belirttiler.  Açıklamadan önce söz alan milletvekili S. Sırrı Önder; “AKP’nin savaşına halklar barış istiyor ve bakın ki buradaki insanlar barış için burada bir araya gelmiştir. Valilik tarafından izin alınmış bir mitingin AKP’nin polisi tarafından engellendiğine şahit oluyoruz.” ifadelerine yer verdi. Daha sonra basın açıklaması için söz alan Barış Bloğu aktivisti ise sözlerinde onların savaşına karşı birlikte daha güçlü bir şekilde bir arada durarak ve “İnadına Barış” diye haykırarak yanıt vereceklerini belirtti.

Basın açıklamasından sonra dağılan eyleme Partizan, ESP, Kaldıraç, HDP, Alınteri, Halkevleri, SYKP, İHD gibi yapılar destek verdi. Partizan ise eylemde “Biji Berxwedane Cizre”, “Kirli Savaşa Karşı Yaşasın Halk Savaşı”, “Yaşasın halkların Kardeşliği/ Biji Biratiya Gelan” “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” gibi sloganları attı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu