GüncelManşet

Ankara’da 1 Mayıs yürüyüşü yasaklandı

Ankara Valiliği, Ankara Tabip Odası, TMMOB, DİSK, KESK ve Türk-İş ve dieğr devrimci demokrat kurumların 1 Mayıs’ta Kızılay’dan Tandoğan Meydanı’na gerçekleştirmek istediği yürüyüşe izin vermedi.

H.Merkezi: Ankara Valiliği, emek ve meslek örgütlerinin 1 Mayıs’ta gerçekleştirmeyi planladığı yürüyüşe izin vermedi. Valilik, yürüyüşe izin verildiği takdirde sendika ve odaların kuruluş amaçları dışında faaliyette bulunacaklarını iddia ederek mitingin yürüyüşünü yasakladı.

Ankara Valiliği, Ankara Tabip Odası, TMMOB, DİSK, KESK ve Türk-İş ve dieğr devrimci demokrat kurumların 1 Mayıs’ta Kızılay’dan Tandoğan Meydanı’na gerçekleştirmek istediği yürüyüşe yasak getirdi.

Yürüyüşün düzenleme komitesi üyeleri arasında bulunan Türk-İş Temsilcisi Halil İbrahim Alpoğlu’nun komiteden imzasını çekmesini gerekçe gösteren Valilik, ayrıca “Bildirilen sloganlar ile ‘İşçiler, Emekçiler, Kadınlar… Tüm Halkımız’ başlıklı metinde ve ‘Basın Metni’ başlıklı bildiride mevzuata aykırılık görülmüştür” ifadelerini bahane etti. Ankara Valiliği, düzenleme kurulunda yer alan katılımcı kuruluşların, yürüyüşe izin verildiği takdirde kuruluş amaçları dışında faaliyette bulunacaklarını iddia etti.

“Kamu barışını bozacak sloganlar” var iddiası

Sendika ve meslek odalarının kendilerine ilettiği evrakları inceleyen Ankara Valiliği, bildirilen sloganlar arasında kamu barışını bozabilecek nitelikle sloganlar olduğunu ileri sürdü. Yürüyüşte atılacak sloganların devletin kurum ve organları ile siyasi partileri hedef alacağının iddia edildiği “ret” yazısında, “Sunulan evraklar incelendiğinde, Devletimiz tarafından yapılan askeri operasyonları aşağılayıcı nitelikte slogan ve afişlerin bulunduğu tespit edilmiştir” denildi. Bahane edilen sloganlar arasında, “Biji yek gulan”, “jin jiyan azadi”, “gelsin baba gelsin devlet gelsin cop inadına isyan inadına özgürlük”, “iş gençlik 1 Mayıs’ta birleştik”, “Genel grev genel direniş” gibi hemen her eylemde atılan slogannlar yer alıyor. 

Ankara Valiliği, bildirim metninde yer alan bazı slogan ve afişlerin ise “anlamının anlaşılmadığı” savundu. 1 Mayıs’la ilgili olmayan pankart, afiş, levha ve broşürlerin yürüyüşte kullanılacağını ileri süren ve Ankara Valisi Erkan Topaca imzasını taşıyan ret yazısında şunlar iddia edildi:

“Belirtilen nedenlerle, bahse konu toplantı ve gösteri yürüyüşü ile ilgili olarak verilen bildirimdeki hususların tekrar gözden geçirilmesi ve düzenleme kurulu üyelerinden birisinin ayrılması dolayısıyla düzenleme kurulu ve bildirimin yenilenmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu