GüncelManşet

Ankara 1 Mayısında on binler buluştu (video)

Ankara: İstanbul’dan dört bir tarafa, direniş ve coşkuyla kutlanan proletaryanın kavga günü 1 Mayıs Ankara’da da on binlerce emekçinin katılımıyla kutlandı.

DİSK, TÜRK-İŞ, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu platformunun çağrısıyla Tren Garı önünde toplanan ve aralarında devrimci, demokratik kurumların da olduğu emekçiler Sıhhiye Meydanı’na yürüdü.

“Dünyayı temellerinden sarsacak davamızın meşalesidir İbrahim Yoldaş!”

Yeni Demokrat Gençlik “Dünyayı temellerinden sarsacak davamızın meşalesidir İbrahim Yoldaş!”, Devrimci Demokratik Sendikal Birlik  “Kölelik yasasına karşı birlik, mücadele, zafer!”, Partizan da İbrahim Kaypakkaya’nın “Demiri de kömürü de sökeriz, pirinci de buğdayı da ekeriz, faşizme içimizden kan damlayan kılıcız, bir gün gelir kinimizi dökeriz!” sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla yürüyüşe katılırken, Partizan kortejinden yükselen “Kahrolsun Faşist Kemalist Diktatörlük!” sloganına yolun diğer tarafında olan CHP kortejinden “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” karşılığının verilmesiyle kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Partizan, YDG, DDSB ve YDK’lıların oluşturduğu korteje, katledilişinin 40. yılı olan Komünist önder İbrahim Kaypakkaya vurguları rengini verdi. Çekilen ajitasyonlarda 40. yılında Kaypakkaya’yı anmanın ve onu yaşatmanın öneminden bahsedilerek 18 Mayıs’ı daha coşkulu karşılama çağrısı yapıldı. Yürüyüş sırasında sık sık “1 Mayıs, Devrim şehitleri ölümsüzdür!”, “Şehîd Namirin!”, “İşçi gençlik el ele mücadeleye!”, “Her yer Taksim, her yer direniş!” sloganları yükseldi.

DSCF2412“1 Mayıs devrimin, devrimcilerin bayramıdır!”

Devrim şehitleri şahsında yapılan saygı duruşunun ardından miting alanında kutlama programına geçildi. Tertip komitesi adına yapılan basın açıklamasında teşron sisteminden bahsedilerek “İşçiler, emekçiler, iş kazası adı altında tersanelerde, maden ocaklarında, merdiven altı atölyelerde ve inşaatlarda katlediliyorlar. Kölelik düzeni yaşıyoruz dostlar. Mevsimlik tarım işçisi adı altında emekçiler, yerlerini yurtlarını bırakarak karın tokluğuna çalışmak için sağlıksız, kirli, insan onuruna yakışmayan ortamlarda yaşamak durumunda kalıyorlar.” denildi.

Ayrıca açıklamada “barış” süreci de “Bizler AKP’nin bu süreci kendi iktidar stratejisinin ve bu doğrultudaki sivil diktatörlük arayışının ve bölgesel planda emperyalizm güdümlü savaşçı politikalarının bir parçası haline getirme kurgusunu göz ardı etmeden barışı tereddütsüz savunmaya devam ediyoruz. Bu uğurda pek çok bedeller ödedik. Bugün de akan kanın durması için her türlü gelişmeyi desteklemeye, barışı savunmaya devam edeceğiz!” sözleriyle değerlendirildi.

Tertip komitesi adına bir de Kürtçe olarak konuşma yapıldı. Konuşmada 1 Mayıs’ın devrimin, devrimcilerin, Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin, Mazlumların bayramı olduğu vurgulanırken “isteğimiz odur ki bütün işçiler barışın önünü açsın, barışa destek versinler” denilerek işçi ve emekçilere çağrı yapıldı.

Taraftar gruplarının, köy derneklerinin de katıldığı 1 Mayıs kutlaması Halkevleri Çocuk Korosu ve Niyazi Koyuncu’nun sahne almasıyla son buldu.

 

[widgetkit id=65]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=8LvQFIxRki0&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu