GüncelManşet

Ankara’da 18 Mayıs anması

Ankara: Amed zindanlarında katledilişinin 40. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler 18 Mayıs günü yüzlerce kişinin katılımıyla anıldı.

Kolej meydanında toplanılmasıyla başlanan yürüyüş, Sakarya caddesine kadar  “Kaypakkaya onurdur,onuruna sahip çık, Haki Karer ölümsüzdür, Dörtler yaşıyor kavga sürüyor, İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür!” gibi sloganlarla coşkuyla sürdü.

İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler’in fotoğraflarının taşındığı eylemde 18 Mayıs şehitleri şahsında “Anıyoruz, sahipleniyoruz!” şiarı yükseltilirken; Ortak ozalitin arkasında, “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” ve Kaypakkaya ile Haki Karer’in resimlerinin olduğu pankartlar taşındı.

Sakarya meydanında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu sırasında “Diyarbakır’da bir kaya, sanki yükselmiş aya, Diyarbakır’da bir zindan, zindanda Kaypakkaya” şiiri okundu.

Yapılan saygı duruşunun ardından örgütleyici kurumlar adına bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada İbrahim Kaypakkaya’nın çizgisinin MİT raporlarında “ihtilalci komünizmin Türkiye’ye uygulanmış hali” olarak geçtiği; 15-16 Haziran Büyük İşçi Direniş’inde işçilerin, Dersim, Malatya, Çorum ve daha nice bölgede köylülerin yol göstericisi olduğu vurgulanırken yine bir 18 Mayıs günü Antep’te Haki Karer’in “Kürdistan’ın enternasyonalist devrimcisi” olarak anıldığına değinildi.

Açıklamada ezilen inanç ve milliyetten herkesin safında olmaya devam edileceğine vurgu yapıldı. Eylem, pazar günü yapılacak İbrahim Kaypakkaya’nın mezar anmasına çağrı yapılarak sonlandırıldı.

ALINTERİ, BDP, BDSP, DHF, EMEP, EHP, ESP, PARTİZAN, SDP, 78’liler Girişiminin örgütlediği eyleme KALDIRAÇ ve SODAP destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu