Güncel

Ankara’da 2 Temmuz mitingi

 

Ankara: Sivas katliamının 21. yılında Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Alevi örgütlerinin çağrısıyla bir miting gerçekleştirildi.

Toros Sokak’ta buluşulup Kolej Meydanı’na yürünmesiyle devam eden eyleme çok sayıda devrimci, demokratik kurum da katıldı. Miting geçen sene Gezi İsyanı’nın hemen ardından gerçekleşen 2 Temmuz mitingine göre sönük ve daha az bir kitleyle gerçekleşti.

Yürüyüş ve mitingde Sivas katliamı, Roboskî, Soma katliamları ve Gezi İsyanı’yla birlikte ele alındı. 

 

“yobaz yaktı, devlet baktı”

Ankara Partizan kitlesinin bir kısmı Sivas’taki eylem için oraya giderken, önemli bir kısmı da Ankara’daki mitinge katıldı. Partizan “Madımak, Roboski’dir, Lice’dir, Rojava’dır, Soma’dır, Telaferdir, Gezi’dir / Acılara son vermek için birlik olalım” yazılı pankart açan HDK-HDP kitlesiyle birlikte yürüdü. Partizan kitlesi sık sık “Sivas’ın hesabını sorduk, soracağız!”, “Kahrolsun faşist Kemalist diktatörlük”, “Katil devlet hesap verecek” vb. sloganlar attı.

Kolej meydanında toplanılmasıyla burada miting programına geçildi. Sivas şehitleri şahsında devrim şehitleri için saygı duruşunun ardından ortak basın metni okundu. Basın metinde bugün Suriye’de kafa kesen, ciğer söküp selefi gruplarının benzerlerinin Sivas’ta “Yak ulan yak, cehennem ateşi” diyerek yaptıkları katliam karşısındaki hallerini “unutmadık, unutturmayacağız!” denildi.  Basın metni mücadeleyi büyütmek ve katliamların hesabını sormak için örgütlenmek gerektiği çağrısıyla sonlandırıldı.

Basın metninin ardından Sivas şehitleri aileleri adına Hüseyin Özkan bir konuşma gerçekleştirdi. Katliamı “yobaz yaktı, devlet baktı” olarak tarifleyen Özkan, katliam davasının zaman aşımı kararına “hayırlı olsun” diyen birinin Cumhurbaşkanlığı’nı da kabul etmeyeceklerini belirtti.

Konuşmanın ardından Yavuz Can Polat ve Emre Saltık’ın seslendirdiği ezgilerle miting sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu