GüncelManşet

Ankara’da 8 Mart coşkusu

Ankara: Ankara’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi için saat 12.00’de Kolej Meydanı’nda toplanan Ankara Kadın Platformu “Özgürlük ve barış için yürüyoruz” şiarıyla Ziya Gökalp Caddesine doğru yürüyüşe geçti. Yeni Demokrat Kadın’ın da örgütleyicisi olduğu mitingte “Vardık,Varız Varolacağız” pankartı arkasında yürüyen YDK’lılar mavi işçi önlükleri ve baretleriyle yer aldı. “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “nefret cinayetleri politiktir”, “kadınız, haklıyız kazanacağız” sloganlarıyla özelde kadınlara ve LGBT bireylere yönelik uygulanan şiddete tacize ve tecavüze karşı bir tavır gösterirken,”Beşler yaşıyor kadınlar savaşıyor” sloganlarını coşkulu bir şekilde atan kadınlar, şehit düşen kadınları anarken tutsak kadınlara da 8 Mart alanlarından selam gönderdiler.

Mitingin hafta içinde olmasından kaynaklı geçen senelere göre katılım çok yüksek olmazken, miting alanında çekilen halaylarla ve atılan sloganlarla bir 8 Mart coşkusu yaratılmış oldu.

Yapılan basın açıklamasında Paris’te katledilen 3 kadına İstanbul’da Ermeni kadınlara yönelik saldırılara, kadınların güvencesiz, esnek koşullarda çalışmaya mahkûm bırakılmasına değinildi. Ulusal istihdam stratejisi adı altında egemen ulus ve sınıfın çıkarları doğrultusunda ve onun nüfusunu arttırmak üzere yürütülen bu politikalar kadınları vurmayı hedeflediği belirtilen açıklamada, “Eşcinsel, biseksüel olduğumuz için, cinsel şiddete uğradığımızda kadın olmamızın yanında bir de eşcinsel, biseksüel olduğumuz için polisin tacizine maruz bırakılıyor, medya tarafından hasta, sapık olarak yaftalanıyoruz. Kadınlık ve erkeklik rolleri yeniden düzenlemek istiyor. LGBT bireylerin maruz kaldığı ayrımcılık derinleşiyor. Eğitim alanından, çalışma yaşamından dışlanmak LGBT bireylere adeta bir kader gibi dayatılıyor. Devletin kadınların kürtaj haklarını gasp ederek kadınların bedenleri üzerinde söz söylemeye kalkıştığı” belirtildi. Miting Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmalar ve çekilen halayların ardından son buldu.

Ankara YDK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu