Güncel

Ankara’da Gezi Parkı protestosuna polis saldırısı!

Ankara: 31 Mayıs 2011 günü Hopa’da çıkan olaylarda polis tarafından katledilen Metin Lokumcu’yu anmak için AKP İl Başkanlığı önünde yapılan basın açıklamasının ardından devrimci, demokratik kurumlar; Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan saldırıları protesto etmek için Kuğulu Park’ta toplanan kitlenin yanına yürüdü.

Binlerce insanın katıldığı eylemde “faşizme karşı omuz omuza”, “hükümet istifa”, “her yer taksim her yer direniş” gibi sloganların yanında kitle içerisindeki ulusalcı faşistlerin de olduğu belli bir kesim tarafından da “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” benzeri sloganlar da atıldı.

Yaklaşık yarım saatlik sloganlı ve coşkulu eylemliliğin ardından aralarında SDP, KALDIRAÇ, Anarşistler, Yeni Demokrat Gençlik, ESP’nin de olduğu yüze yakın kişi Atatürk Bulvarı’na çıkarak yürümek istedi.

Polisin azgın saldırısıyla karşılaşan kitle ara sokaklarda faşizmin yoğunlaşan saldırganlığına karşı Gezi Parkı’nda yükselen direnişin şiarıyla çatışmaları sürdürdü.

Ara sokaklardaki çatışmalar sürerken, Atatürk Bulvarı’ndan yürümek isteyen yüzlerce kişiye TOMA’larla azgın bir saldırı daha gerçekleşti. Yoğun gaz saldırısından birçok kişi etkilenirken, gaz bombalarının isabet ettiği insanlar var. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu