Güncel

(Video-Haber) Ankara’da İHD’nin 34’üncü kuruluş yıl dönümü açıklaması

"Bir ülkede çatışma ve savaş olduğu sürece o ülkenin demokratikleşmesi mümkün değildir."

ANKARA | Ankara’da Sakarya Caddesi’nde İHD 34. kuruluş yıl dönümünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 12.30’da gerçekleştirilen basın açıklamasında “Dün, Bugün, Yarın Dirençle ve Umutla! İHD 34 Yaşında” denildi.

Partizan’ın da katıldığı açıklamada; İstanbul Sözleşmesinin tartışmaya açılmasının bile çok korkutucu olduğu vurgulanırken, hukuk alanında ise Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adaletsizlikler yüzünden başladıkları ölüm orucu sürecine değinilerek adil yargılanma taleplerinin acilen karşılanması talep edildi.

İHD’nin, çocukları tutsak olan annelerin büyük emekleriyle kurulduğu vurgulandı. Ekolojik yıkım ve çevreye zarar veren rant alanlarına değinilen açıklamada, ellerinizi doğadan çekin denildi.

Son olarak “Türkiye’nin demokratik bir ülke olması için mücadeleye devam edilecektir. Biz bu mücadelede umutlu ve kararlıyız” denildi.

Bir ülkede çatışma ve savaş olduğu sürece o ülkenin demokratikleşmesi mümkün değildir

Basın açıklaması öncesinde yapılan konuşmada ise son 5 yılda ülkenin daha fazla otoriterleştiğine ve tek adam yönetiminin var olduğuna değinilerek:

“Bir ülke ancak ve ancak geçmişiyle yüzleşerek, temel sorun alanlarında yani çatışma noktalarında gerçek çatışma çözümlerini gerçekleştirerek yeni ve demokratik bir sayfa açabilir. Bu bakımdan İnsan hakları derneği Türkiye’de yeni ve demokratik bir anayasa yapılması mücadelesi sürdürmektedir. Tabi gelin görün ki 82 Anayasasına karşı kurulmuş bir hükümet, son beş yılda yaşadığımız süre gösteriyor ki maalesef daha da otoriterleşen ve tek kişinin yönetimine dayalı bir anayasa modeline geçildi. Dolayısıyla bizim demokratik anayasa mücadelemiz devam edecek.” denildi.

İHD temsilcisinin devam eden konuşmasında, Kürt sorununun barışçıl çözümü gerektiğini dile getirilerek

“Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollardan çözümü konusundaki çabamızda kesintisiz olarak sürüyor. Bir ülkede çatışma ve savaş olduğu sürece o ülkenin demokratikleşmesi mümkün değildir.” denildi.

İHD Ankara Şubesi, derneklerinin 34’üncü kuruluş yıldönümüne ilişkin bir açıklama gerçekleştirdi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu