GüncelManşet

Ankara’da polis tacizleri sürüyor

Ankara: Son süreçte Özgür Gelecek ve YDG okurlarına yönelik artan polis tacizlerine bir yenisi daha eklendi.

Daha önce akşam saatlerinde evine giderken polis tarafından durdurulup tehdit edilen ve fiziki şiddet uygulanan YDG okuru Deniz Aydın‘ın annesini 25 Nisan günü arayan ve kendilerini “Bilgilendirme Büro Amirliği” olarak tanıtan polisler, “oğlunuz hakkında görüşmek istiyoruz” diyerek Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne çağırdı. Ertesi gün okurumuzun annesi ve avukatı birlikte Emniyet’e gitmişlerdir.

Bilgilendirme Büro Amirliği’ne çağrıldıkları söylense de onları kapıda Terörle Mücadele Şube polisleri karşılamış ve kendi alanlarına götürmüşlerdir. Çay, kahve ikramlarıyla “dostça” görünmeye çalışan polisler üç polisin gelmesiyle “asıl” işlerine bakmaya başlamışlardır.

Konuşmaya başlar başlamaz “oğlunuz tekin bir isimle görüşmüyor; hayatı kararabilir; yakın zamanda gözaltına alınırsa ve tutuklanırsa şaşırmayın, biz önceden haber veriyoruz” diyerek aileyi korkutmayı, tedirgin etmeyi denemişlerdir. Ardından avukatın “gözaltını ya da tutuklamayı gerektirecek bir neden mi var?” diye sorması üzerine polisler “öyle bir şey demedik, gözaltına alınca biz sizi zaten ararız” demiştir. Sonra anneye dönerek “arkadaşlarını tanıyor musunuz?” diyerek bilgi almaya çalışıp, okurumuzun çevresini terörize etmeye çalışarak, “operasyon öncesi bilgilendirdik” gibi ifadeler kullanmışlardır. Polisler konuşmalarında okurumuzun babasını altı ay önce kaybettiğini, sıkıntılı bir süreç yaşadığını ve annesi ile kendisine dair bilgileri söylerek ajanlaştırma çabalarına girişmiştir. 

Yaşanan son olaydan önceki iki aylık süreçte Haymana’da öğrenci olan YDG okurumuz ve bir Özgür Gelecek okurumuz polis tarafından taciz edilmiş, tedirginlik yaratılmak istenerek ajanlaştırılmaya çalışılmıştır. Son süreçte artan baskılarla ilgili Özgür Gelecek ve Yeni Demokrat Gençlik olarak yaptığımız basın toplantısında yaşananları teşhir etmiştik.

Faşizmin son süreçte artan baskılarının; devrimci mücadelenin gelişmesinden ve örgütlü mevzilerin korunup, güçlendirilmesinden duyduğu korkunun sonucu olduğunun bilincindeyiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu