Emek

Ankara’da Togo Ayakkabı’da direniş

H. Merkezi: Ankara’da bulunan Togo isimli ayakkabı fabrikasında yıllardır düşük ücrete ve güvencesiz çalışmaya mahkum edilen işçiler, Deri-İş Sendikası’nda örgütlenmeye başlamıştı. Bunu öğrenen Togo patronu, diğer birçok patronun yaptığını yaparak, işçileri işten çıkardı.

İşten çıkarılan 9 işçi, 27 Nisan’dan bu yana Eskişehir yolu kenarında, ODTÜ’nün ve CHP Genel Merkezinin karşısında bulunan fabrika önünde bekleyişteler ve tüm kurumlara çağrıda bulunuyorlar.

Deri-İş Sendikasının konu ile ilgili hazırladığı açıklamayı sizinle paylaşıyoruz:

Ankara’da fabrikası bulunan Togo Ayakkabı’da işçilerin sendikamıza üye olmasını ardından işveren 27 Nisan Cuma günü 9 üyemizi işten çıkardı. İşçiler haksız yere işten çıkarılmaları sebebiyle fabrika önünde bekleyişe başladı.

Sendikamız fabrikada çoğunluğu almış ve yetki için başvurmuştu. Ancak yeni iş yasası meclis gündemine gelmesi sebebiyle bakanlık yetki tespitlerini vermeyi reddetmekte, yasanın geçmesini beklemektedir. İşveren cuma günü sendikal çalışmadan haberdar olmuş ve 9 işçiyi işten çıkarmıştır.

İşçiler ücretlerin düşüklüğünden ve yıllardır zam alamamaktan şikayet etmekteydiler.

Hem dışarıdaki hem de içerideki üyelerimiz kararlı şekilde, sendikalı çalışmak için mücadelelerini sürdürecekler. Cuma günü işten çıkarmalar sebebiyle işçiler alkışlı eylem yaptılar ve Eskişehir yoluna çıktılar.

Eskişehir yolu kenarında, ODTÜ’nün ve CHP Genel Merkezinin karşısında bulunan Togo Ayakkabı’nın başta Ankara olmak üzere birçok şehirde mağazası da bulunmaktadır.

Direnişe Ankara’daki sendikaların, öğrencilerin, aydınların, emekten yana tüm güçlerin desteğini bekliyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu