Güncel

Ankara’da TTE’ye karşı “Tek Tip Karşıtı İnisiyatif” kuruldu

H. Merkezi: KHK ile getirilen tek tip kıyafet uygulamasına karşı “Tek Tip Karşıtı İnisiyatif” kuruldu.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte çıkartılan KHK’ler ile getirilen Tek Tip Elbise (TTE) saldırısına karşı “Tek Tip Karşıtı İnisiyatif” kuruldu. Partizan’ın da içerisinde yer aldığı “Tek Tip Karşıtı İnisiyatif”, tek tip yasası geri çekilene kadar siyasi tutsaklarla dayanışma içerisinde olacaklarını ve Adalet Bakanlığı’nı uygulamadan vazgeçmeye çağırdı.

Tek tip kıyafetlerin Silivri Hapishanesine gönderildiği gün demokratik kurum, parti inisiyatiflerinin katılımıyla İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nde basın açıklaması düzenlendi. “Siyasi mahpuslar toplum nezdinde ‘suçlu’ olarak damgalanmak istenmektedir” denilen açıklamada tek tip kıyafet uygulamasının kaldırılması talep edildi. Tek tip yasası geri çekilene kadar siyasi tutsaklarla dayanışma içerisinde olacaklarını açıklayan Tek Tip Karşıtı İnisiyatif, Adalet Bakanlığı’nı uygulamadan vazgeçmeye çağırdı.

 

TTE, siyasi tutsaklara yönelik her türlü şiddetin kolaylaştırıcı aracıdır

Ankara Tabip Odası, Çağdaş Hukukçular Derneği, HDP Ankara İl Meclisi ve KESK Şubeler Platformu’nun da aralarında bulunduğu birçok parti sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Tek Tip Karşıtı İnisiyatif, açıklamasında şunları dile getirdi:

 “Tek tip elbise mahpuslar arasında kategorik bir ayrım gözetmektedir ve ayrımcılık yasağının ihlalidir. Kişiyi kimliksizleştirmeyi, kişiliğini ezmeyi amaçlayan bir araçtır ve kötü muamele- işkence yasağının ihlalidir. Siyasi mahpuslara yönelik her türlü şiddet uygulamasının kolaylaştırıcı bir aracı olarak dayatılmaktadır.

Tek tip elbise giymeyi kabul etmeyen mahpuslara fiziki ve manevi şiddet, ziyaret yasağından başlayıp hücreye kapatılmaya varan birçok ceza verilmesine yol açacaktır.

Üst üste verilen disiplin cezalarıyla mahpusların infazlarının yanmasına ve şartlı tahliye haklarının ellerinden alınmasına neden olacaktır. Giymeyi kabul etmeyenlerin mahkemeye çıkartılmamasına ve böylece savunma hakları gasp edilerek hukuksuz bir biçimde mahkemeye çıkartılmadan haklarında hüküm verilmesine sebep olacaktır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu