Kültür&Sanat

Ankara’daki saldırı protesto edildi

İzmir: Ankara’da Yapı Sanat Evi ve Tiyat-Roj çalışanlarına yönelik gerçekleşen zabıta saldırısı İzmir’de protesto edildi.

4 Mart günü gerçekleşen basın açıklamasına İzmir Yenikapı Tiyatrosu, İzmir Hareket Tiyatrosu, İzmir Müzisyenler Derneği, Sokak Sanatçıları Derneği, Ayışığı Kültür Merkezi, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, Kaldıraç, Emek ve Özgürlük Cephesi, Partizan ve Anarşistler katılarak destek verdi.

 

“Bu saldırılar bizi yıldıramaz”

Alınteri’nin çağrısı ile bir araya gelen kurumların gerçekleştirdiği basın açıklamasının öncesinde Yenikapı Tiyatro Topluluğu “Palto” isimli oyunu sergiledi. Ardından Müzisyenler Derneği tarafından müzik dinletisi yapıldı.

Okunan basın metninde ise “Bizler sosyalist sanat yapan kurumlara yapılan saldırıları daha önceleri de yaşadık yaşıyoruz. Bu tarz saldırılar sosyalist sanatçılarımızı sindiremez ve yıldıramaz! Sokaklar kendi kimliğini sosyalist gerçekçi toplumsal sanatla bulacaktır. Sistemin her türlü saldırısına karşı ve toplumun yozlaştırılmasına, çeteleştirilmesine ve sokaklarda yaşanan linç politikalarına karşı sosyalist sanat sokaklarda olmaya devam edecektir” denildi.

Basın açıklamasının ardından ise İzmir Duvara Karşı Tiyatro’su tarafından gerçekleşen gösteri ve Yenikapı Tiyatrosundan bir sanatçının yaptığı konuşma ile eylem sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu