Güncel

Anneler 403.kez lise önündeydi!

İstanbul:403 haftadır bu meydandan gözaltında kaybedilenlerin akıbetinin açıklanması ve sorumluların yargılanması için yetkileri göreve davet ediyoruz” diyen Cumartesi anneleri bu haftada saat 12.00’de “ Failleri belli kayıplar nerede” pankartının ardında ellerinde kayıpların resimleri ve kızıl karanfilleriyle oturma eylemi gerçekleştirdi.

Eylemde ilk sözü Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun alarak; insan hakları haftasında olduğumuzu ama bu haftada bile yüzlerceinsanın yine gözaltına alındığını, belli bir kısmının tutuklandığını dile getirerek; “İnsan hakları savunucusu olarak bu duruma herkesi tepki göstermeye davet ediyorum” dedi. Tosun’un ardından söz alan Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan ise, eşinin akıbetini sorarak en azından gömdükleri yeri söylemlerini istedi ve kemiklerini istediğini, eşinin bir mezarı olmasını istediğini dile getirdi. Son olarak söz alan Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak’ın konuşmasının ardından haftanın basın açıklaması okundu.

Kitle adına açıklamayı okuyan Meral Şahin; 07 Aralık 1993 yılında silahlı ve yüzü maskeli kişiler tarafından götürülep kaybedilen Osman Kaçak’ın hikâyesini okuyarak kaybedilişinden sorumlu isimleri okudu ve “Tüm illegal yapılanmalar açığa çıkartılıp yargılanıncaya kadar buradayız!” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu