GüncelManşet

Anneler kayıp gazetecinin akıbetini sordu

İstanbul: Cumartesi Anneleri 418. kez Galatasaray Meydanı’nda toplanarak kayıpların akıbetini sordu.

Ellerinde kayıpların fotoğraflarını ve karanfil taşıyan Cumartesi İnsanları bu hafta ki eyleminde 1994 yılında kaybedilen gazeteci Nazım Babaoğlu’nun akıbetini sordu.

Eylemde kayıp yakınlarından, Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak, Hüseyin Taşkaya’nın oğlu Şerif Taşkaya söz alarak birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ortak vurgusu ise geçmişi ile yüzleşmeyen devletin, barış söyleminin samimiyetten uzak olduğuydu.

Konuşmaların ardından Nazım Babaoğlu ile aynı dönem Urfa Özgür Gündem’de çalışmış Bayram Balcı’ya söz verildi. Balcı o yıllarda Urfa’da devletin 22 kişilik bir ölüm listesi olduğunu ve bu listede bulunanlardan yalnız 1 kişinin sağ kaldığını söyledi. Balcı Babaoğlu’nun kaçırılarak doğrudan Sedat Bucak’ın evine götürüldüğünü ve orada sorgulanıp ardından kaybedildiğini söyledi. Eylemde Balcı’nın ardından Nazım Babaoğlu’nun annesi Makbule Babaoğlu’nun ses kaydı dinletildi. Anne Babaoğlu, “Oğlumu bulmadan nasıl barış olacak” dedi.

Basın açıklamasını ise Semra Çelebi okudu. Çelebi konuşmasında, “Ana akım medya halka karşı değil, iktidara karşı sorumlu davrandı” dedi. “Sesi susturulanların sesi olmak, işlenen insanlık suçlarını açığa çıkartmak için bir avuç gazeteci yaşamlarını ortaya koyarak mesleklerini icra etti” diyen Çelebi, 19 yaşındaki Nazım Babaoğlu’nun da bu bir avuç gazetecilerden biri olduğu söyledi. Babaoğlu’nun kaybediliş sürecini aktaran Çelebi, sorumluların belli olduğunu söyleyerek, sorumlular yargılanmadan, hak ettikleri cezayı almadan bu dosyanın kendileri için kapanmayacağını söyledi.

Eylem 419. haftada ki eyleme yapılan çağrı ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu