Güncel

Annelerden askeri operasyonlara tepki: Kürtler zulme karşı birlik olmalı

TSK'nin Metîna, Avaşîn ve Zap bölgelerine yönelik 23 Nisan'da başlattığı geniş çaplı askeri operasyona Cizreli anneler tepki gösterdi. Anneler, sessiz kalınması halinde operasyonun tüm ülkeye yayılacağı uyarısında bulunarak, "birlik" çağrısında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin, Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Metîna, Avaşîn ve Zap bölgelerine yönelik 23 Nisan’da hem havadan hem de karadan başlattığı operasyon sürüyor. HPG kaynakarının yaptığı açıklamalarda birçok Türk askerinin öldürüldüğü belirtiliyor. Bu haberlere karşın Türk hükümet ve askeri yetkililerden operasyona ilişkin büyük oranda sessizlik var. Birçok bölgeden korucuların da dahil edildiği operasyona ilişkin Kürdistan Bölgesel yönetimi de sessizliğini koruyor. Murat Karayılan geçtiğimiz günlerde gerillalara dönük yaptığı konuşmada Irak Kürt Bölgeel Yönetimi’nin en azından tarafsız kalması gerektiğini belirtmiş ve bölgedeki savaşın stratejik bir değerde olduğunu ifade etmişti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Zeynep Durgut’un haberine göre, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında bulundukları evin bodrumunda yaşamını yitirenler ile çeşitli tarihlerde çocuklarını yitiren anneler de TSK’nin operasyonuna tepki gösterdi.

‘Türkiye’ye yol verilmemeli’

“Cizre bodrumlarında” yaşamını yitiren Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un annesi Esmer Tunç, operasyonun amacının Kürdistan bölgesi olduğunu vurguladı. Anne Tunç, operasyon karşısında sessizliğini koruyan KDP Genel Başkanı Mesut Barzani’yi eleştirerek, “Bir gün sığınabilecek bir yer varsa o da Başûr’dur (Güney) diyorduk. Ama şimdi oranın da Türkiye’den farkı yok. Barzani’nin onayı ile oraya bir operasyon başlatıldı. Barzani buna son vermeli. Türkiye’ye yol vermemelidir. Bu devletin tek derdi Kürtleri her yerde bitirmek ve yok etmektir. Kürdistan toprakları birdir. Bu topraklar için büyük bedeller ödendi. Barzani yabancı bir gücü topraklarında kabul etmemeli ve buna karşı mücadele etmeli” diye konuştu.

Annelere çağrı

Cizre’de yasak sırasında yaşamını yitiren Yasemin Çıkmaz’ın annesi Esmer Çıkmaz, “Barzani’nin onayıyla Kürdistan toprakları bombalanıyor. Kimsenin çocuğu ölsün istemiyoruz” dedi. Tüm anneleri savaşa karşı durmaya çağıran anne Çıkmaz, “Bütün Başûr’lu Kürtlere sesleniyorum; Bu operasyonlara karşı sessiz kalmayın. Türk devletinin Başûr topraklarına girmesine müsaade etmeyin. Barzani’nin de bir an önce Türkiye’yi buradan çıkartması gerekir. Türkiye’nin oyunlarına gelmeyin” dedi.

“Kürtler zulme karşı birlik olmalı”

Kentteki yasak sırasında Adil ve Agit adlı çocuklarını yitiren Nafya Küçük, operasyonlara karşı en iyi tutumun Kürtler arası birlik ve beraberlik olduğunu vurguladı. “Kürtler zulme karşı birlik olmalı” diyen anne Küçük, “Eğer birlik olsaydık bugün bunlar başımıza gelmezdi ve bunları yaşıyor olmazdık. Evladının ölümünü görmeyen biri bunun ne kadar büyük bir acı olduğunu bilmez. Eğer bugün Barzani Türkiye’nin geçişine izin vermeseydi Türkiye bugün o toprakları bombalıyor olmayacaktı. Artık annelerin yüreğini yaktığınız yeter, birlik olun” çağrısı yaptı.

3 BÖLGEYLE SINIRLI KALMAZ

2015 yılının Ocak ayında polislerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Ümit Kurt’un annesi Nafya Kurt de bölgesel yönetimin sessizliğine tepki gösterdi. “Anneyiz ve yüreğimiz yanıyor” diyen anne Kurt, operasyonun Avaşîn, Zap, ve Metîna ile sınırlı kalmayacağını ve sessiz kalınması halinde tüm Kürdistan Bölgesi’ne yayılacağını kaydetti.

Yaşanan bir çatışmada oğlu Mehdi Barış’ı yitiren anne Hediye Barış ise, kan, gözyaşı ve ölüm istemediklerini söyledi. Hiçbir annenin yitirdiği çocuğu için göz yaşı dökmesini istemediklerini ifade eden Barış, “Bu operasyonlar bir an önce dursun. Bu kan dursun. Anneler birlik ve beraberlik istiyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu