Emek

Antakya DDSB’den Asgari Ücret Kampanyası!

 

Antakya: Devrimci Demokratik Sendikal Birlik olarak “Asgari kölelik ücretine hayır! İnsanca yaşam, yaşanabilir ücret” şiarıyla başlatılan kampanya kapsamında, eş zamanlı yapılması planlanan basın açıklamalarının Antakya ayağı bugün gerçekleştirildi.

 

Eyleme yerel basın ilgisi

Antakya Yeraltı Çarşısı önünde DDSB tarafından yapılan açıklamada işçi sınıfın uzun mücadeleler sonucu kazanmış olduğu hakların ellerinden alındığına ve iş güvencelerinin bir teminatı olan kıdem tazminatına saldırıldığına vurgu yapıldı.

Ayrıca asgari ücretin uluslararası sermayenin talepleri üzerinden belirlendiği ve emek sömürüsünün en yalın ifadesi olduğuna değinilerek şunlar söylendi; “Gıda, barınma, sağlık, eğitim gibi temel gereksinimleri dahi karşılamaktan uzak olan ücret, işçilerin ihtiyacına göre değil patronların çıkarına göre belirlenmektedir. Açlık sınırının 1020 lira asgari ücretin 804 lira olması işçi ve emekçilerin sadece ölmemelerini ama patronlar için yaşamalarını istemektir.

Sık sık “sefalet zammı istemiyoruz” , “Asgari kölelik ücretine hayır”, “Yaşasın sınıf dayanışması sloganlarının atıldığı eyleme yerel basının ilgisi iyiydi. Eyleme SODAP da katılarak destek verdi.

 

 

                               

 

  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu