Güncel

Antakya İskenderun’da Termik Santral!

Antakya’da yerel gazete ve televizyonlarda bir süredir yer bulan Termik santraller ile ilgili haberlerin önemli olduğunu düşünüyor ve Özgür Gelecek okurlarıyla paylaşmak istiyoruz.

İskenderun ’un Azganlık Beldesinde denize sıfır noktasında ve ormanlık alanda Demir-Çelik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olarak kurulup, Tosyalı Holding ile Atakaş Grubu’na tahsis edilen 800 dönümlük arsaya iki ayrı termik santral kurulacak. Santral yapımı için arsa Temmuz 2011’de tahsis edilmiş.

Tosyalı Elektrik Enerjisi Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ise 2010 yılında kurulduğu ortaya çıktı. Önceden hazırlanan kumaş, birilerine de biçilmiş oldu.  

İskenderun OSB mevcut bulunan Yazıcı Termik Santrali ile birlikte 2. OSB’ne planlanan bu iki santralin yapılması halinde kuş uçuşu 500 metre mesafede üç termik santral olacak. Gerekçe ise santralde üretilen elektrik enerjisinin artan elektrik ihtiyacını karşılamakmış. Bu santraller ile şirketlerin açıklamasına göre 800 personel çalıştırılacak. Bu da bin dönüm tahsis edilen iki firma için dönüm başına 1 kişi bile çalıştırmamış olması demek.

Dikkat çekilmek istenen diğer bir nokta ise bu çalışanların büyük çoğunluğunun teknik personel olacağıdır. Azganlık beldesinde kurulacak termik santralin toplantısı Sarıseki’de yapıldı.

Bu santrallerin günde 26 bin 376 ton kömür yakması ve bunun en az % 10’u kül, % 2’si baca külü olarak atılacak. Soğutma için deniz suyu kullanılacak. Bu durum Amanoslar’ın biyolojik çeşitliliğinin yok olması demektir. Bu santrallerin ömrü ise 25 yıl. Dikkati çeken diğer bir durum ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan en az 20 yıl öncesinin haritası, bu haritayla bölgedeki sanayileşme ve iskeleler gösterilmiyor ve yöre sanki bakir alan, sanayileşmenin olmadığı bir yer olarak gösteriliyor. “İstihdam yaratılacak” gerekçesiyle iki firmaya verilen bin dönüme yakın arsada dönüm başına 1 kişilik istihdam bile sağlanmayacak. Egemenler ve onların yandaşları tamamen kâr amacı gütmektedir.   (Antakya ÖG Okurları)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu