Güncel

Antakyada BDP milletvekilleri ve HDK heyeti ile halk toplantısı gerçekleştirildi.

Antakya: 15 ocak 2013 tarihinde BDP Milletvekili Ertuğrul KÜRKÇÜ , Levent TÜZEL ve Yavuz ÖNEN ile halkların demokratik kongresi yürütme kurulu heyeti bir günlük bir program dahilinde Antakya iline ziyarete geldi.

   Ziyarete katılan heyette bulunan BDP millet vekili Sebahat TÜNCEL ve ESP genel başkanı Figen YÜKSEKDAĞ   hava muhalefeti nedeni ile katılamamıştır.

     İlk olarak Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli’yi ziyaret ettiklerini, son dönemde ülkenin birçok ilinde yaşandığı gibi burada da ohali aratmayacak baskılar yaşanmakta. Heyet bu konu ve Suriye de yaşananlar ile ilgili görüşmeler yapıldığını ancak bu ziyaretten olumlu bir sonuç alamadıklarını söyledi.

    Valilik görüşmesinden sonra, Hatay Gazeteciler Cemiyetinde bir toplantı gerçekleştiren heyet daha sonra eğitim-sen de, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve HDK bileşenlerinin de katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

     Son dönemlerde baskı ve yıldırma politikalarını cezaevlerinde artırarak sürdüren devlet Hatay E tipi Kapalı ceza evinde kalan siyasi tutsaklara da yayınların verilmemesi , mektupların gönderilmemesi , görüşme haklarının kullanılmamsı gibi bir çok haklarını kullandırmama noktasında görevini yapmamaktadır. Cezaevleri komisyonunda bulunan Ertuğrul KÜRKÇÜ ile beraber ceza evindeki tutsaklar ile görüşmek için giden heyet , daha sonra   Adana TUHA- DER üyelerinin de katılımıyla ceza evinin önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Ertuğrul KÜRKÇÜ de yaptığı konuşmada ceza evinde üç kişiyle görüşme talebinde bulunduğunu ancak bir kişiyle görüşebildiğini ve burada en son teknolojinin giriş çıkışlarda kullanıldığını , ancak tutsakların kaldıkları yerin , yaşam koşullarının, çağlar öncesinden kalma olduğunu , lağam kokan küflü odaların vs. olduğunu dile getirdi.Tekrar geleceklerini ifade ederek ceza evi önünden ayrıldı heyet.

       Program akşam 17:30 Antakya Kültür Merkezinde geniş katılımlı bir halk toplantısı gerçekleştirildi.Bu toplantının bizce en anlamlı olan yanı Hatay da pek tartışamadığımız, ya ÖSO ya ESAD ikisinden birini seçmek zorundaymışız şeklindeki düşünüşün tartışılmasıydı. Katılanların tartışmanın bu eksende yapılmasından memnun kaldığını elbette söyleyemeyiz. Bu minvalde tartışmalar bizce olumlu olmuştur.

  Heyet buradan Urfa Ceylanpınar’a geçmiştir.                                   

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu