GüncelManşet

(Video) Antakya’da Kaypakkaya anmasına polis barikatı!

Antakya: Antakya’da İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler Antakya Halkların Demokratik Kongresi tarafından 25 Mayıs saat 16.00’da bir yürüyüşle anıldı.

KESK binası önünde başlayan yürüyüşü polis engellemek isteyince kısa süreli bir çatışma yaşandı.

KESK binası önünde çıkan arbede de kitlenin net ve kararlı duruşunun ardından polis kurduğu barikatı açmak zorunda kaldı.

KESK önünden başlayan yürüyüş Ulus Meydanı’nda son buldu.

Ulus Meydanı’nda basın açıklamasına geçilmeden önce kolluk kuvvetinin ve Hatay Valiliği’nin basın açıklamalarına karşı olan tavrına tepki gösterildi.

Polisin ve Hatay Valiliği’nin teşhirinden sonra basın açıklamasını kitle adına Taylan Turunç okudu.

İbrahim’in, Haki Karer’in ve Dörtlerin mücadele yaşamlarına ve 11 Mayıs tarihinde Reyhanlıdaki patlamalara değinen Turunç: “Tarih, nice devrimcinin can bedeli sürdürdüğü mücadeleyle yazılmaya devam ediyor. Türkiye coğrafyası Karadeniz’i kızıla boyayan Mustafa Suphilerden darağacında boy veren üç fidana; Kızıldereye kanları karışan Mahirlere; dağları mesken, zindanları mevzi kabul eden İbrahimlere; Kürt ulusunun özgürlük ateşini bedeniyle harlayan Mazlumlara ve daha onlarca, yüzlerce, binlerce yiğit devrimcinin direnişine, savaşına tanıklık etti. 18 Mayıs ise İbrahim Kaypakkaya Haki, Karer ve Dörtler’in direniş ve savaş sloganlarının ortaklaştığı gün oldu” şeklinde sona erdi.

Eylem sırasında “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Haki Karer ölümsüzdür”, “18 Mayısı unutma unutturma”, “devrim şehitleri ölümsüzdür”, “polis defol bu sokaklar bizimdir” sloganları sık sık atıldı.

Coşkulu bir şekilde geçen eylem, sloganlarla sonlandı.


 {youtube}http://www.youtube.com/watch?v=UUdn_-rHuGo&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu