Güncel

Antakya’da Liselilerden Eylem!

Antakya: Antakya’da lise öğrencileri yarın yapılacak YGS’nin öncesinde bir araya gelerek; sınav sistemini protesto etti.

Antakya Saray Caddesi’nde toplanan 100’e yakın genç seçmeci-elemeci sınav sistemine karşı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İçinde YDG’lilerin de dahil olduğu Liseli Öğrenci Birliği (LÖB), Devrimci Liseliler, Liseli Kıvılcım, Liseli Direnişçi Gençlik tarafından örgütlenen eylemde gençler caddede yaklaşık bir saat halaylar, türküler ve sloganlar eşliğinde eylem yaptı.

Liseli öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Yeşim Güzel, “ÖSYM tarafından geleceği karartılan adaletsiz sınav sisteminin mağduru gençler olarak bu meydanda olduklarını” söyledi. “İlkokul sıralarından başlayarak rekabetçi sistemin birer bireyi haline getirilmek istendikleri” ifade eden Güzel, “paralı eğitim soygunuyla öğrenci ailelerinin de iliklerine kadar sömürüldüğünü” belirtti.

“Var olan eğitim sisteminin tamamen sınav odaklı olması ve gençliğin taleplerini karşılayamaması hayatımız üzerinden rant sağlanması bir nesilin tamamen bilinçsiz yetişmesine sebep olmakta ve bu bilinçsizliğin yarattığı ortamda egemenlerin savaş çığırtkanlığı yapma olanağını doğurduğunu” vurgulayan Güzel; Suriye’de yaşanan gelişmelere de değindi.

“Suriye halkları yalnız değildir” sloganını atan gençler emperyalist saldırganlığa tepki gösterdi.

Son dönemde Hatay Emniyetinin devrimci gençlere ve ailelerine yönelik artan polis baskılarına değinilen açıklamada gençler “Polis elini ailemizden çek” şeklinde slogan attı.

Mart ayında şehit düşen devrimcileri de anan gençler; hep bir ağızdan Kızıldere ve Seninle Biz türkülerini söyledi.

Sokak etkinliği sonrasında yürüyüşe geçen kitle polis tarafından sık sık taciz edildi. Ancak gençler kararlı duruşuyla eylemi sonlandırdı.

Eylemden çıkan Dev-Lis üyesi bir gencin gözaltına alındığı ve hala Antakya Vilayet Polis Karakolu’nda tutuluyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu