Gençlik

Antakya’da savaş karşıtları yargılanıyor

Antakya: Geçtiğimiz yıl Suriye’ye emperyalist müdahaleye hayır demek için sokaklara çıkan ve polisin şiddetine maruz kalan anti-emperyalist gençlerin yargılandığı davanın ilk duruşması dün (23 Mayıs) görüldü.

Hatay 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan gençler Antakya Adliyesi’nde basın açıklaması yaparak yargılamayı protesto etti.

“Savaş karşıtlarını değil Reyhanlı faillerini yargılayın” yazılı pankart açan gençler “Biz bu davayı meşru kabul etmiyoruz” dedi.

 

HDK Gençliği’nden eylem

Duruşma öncesi adliye önünde toplanan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Antakya Gençlik Meclisi üyeleri adına açıklama yapan Ozan TaşHalklarımız Antep, Akçakale, Cilvegözü ve son olarak Reyhanlı’da AKP’nin savaş politikalarının bedelini öderken, “savaş istemiyoruz” diyenler, “halklar kardeştir” diyenler bugün sanık sandalyelerinde” dedi.

 

“Fail, sınırı çetelere teslim eden AKP’dir”

Suriye’de mezhep temelinde bir iç savaş yaratan gerici muhalif çetelerin Türkiye’deki kamplarda eğitim gördüğünü, yaralıları tedavi edildiğini ve her türlü siyasi, askeri, ekonomik desteği alarak Suriye’de katliamlar yaptığını dile getiren Taş, Reyhanlı katliamının failinin sınırı çetelere teslim eden AKP olduğunu söyledi.

Yapmaya çalıştığımız eylem polisin basınçlı su ve biber gazlı saldırısına uğramış, 7 arkadaşımız dövülerek gözaltına alınmış, eyleme katılan veya çevrede bulunan herkes polis şiddetinin hedefi olmuştu” diyen Taş, “demokratik bir hak olan basın açıklamasının keyfi şekilde engellendiğini, gaz bombaları ev ve işyerlerinin içine kadar atılırken dava konusu olan şey bizim yapmak istediğimiz basın açıklaması olmuştur” şeklinde konuştu.

 

“Yargılanması gereken biz değil, kan ve ölümden beslenenlerdir”

Yaptığımız eylemin amacı açıktır ve halklarımız nezdinde bizim meşruluğumuz da suçluların kimler olduğu da bellidir, yargılanması gereken biz değil, savaşı kışkırtan, kan ve ölümden beslenenlerdir” diyen Taş, halkların kardeşliği demek, ABD defol demek, halkı kin ve düşmanlığa teşvik ise bu suçu işlemeye devam edeceklerini belirtti.

Eylem sloganlarla sona ererken gençler duruşma salonuna geçti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu