Manşet

“Antakya’dan Taksim’e selam olsun dövüşene”

Antakya: 1 Mayıs Antakya’da binler tarafından kutlandı. Doğuş Okulları önünde saat 12’den itibaren toplanmaya başlayan kitle, saat 13.00 itibariyle yürüyüş kortejlerinde yerlerini almaya başlamıştır.

Partizan olarak biz de üçlü kortej oluşturarak alanda yerimizi aldık.

“And olsun ki adını, şan olsun ki andını yaşatacağız”, “Şovenizme, feodalizme, her türlü gericiliğe, faşizme, emperyalizme karşı omuz omuza” pankartlarıyla katıldığımız, “İbrahim Kaypakkaya’yı savunmak onurdur” ve “İbrahim Kaypakkaya’yı anmak direnmektir” dövizleri taşıdığımız eylemde, sık sık “Antakya’dan Taksim’e selam olsun dövüşene” sloganlarımızla İstanbul’daki saldırıya tepkimizi koyduk.

 

Şovenizm artıyor!

1 Mayıs, Uğur Mumcu Alanı’na girilmesinin ardından, konuşmalarla, her dilden halkların selamlanmasıyla devam etmiştir.

Geçtiğimiz yıllara nazaran coşkusuz geçen ve önceki yıllarda alanlarda görmeye alışık olmadığımız kadar TC bayrağı ve şovenizmi vardı. Suriye’de yaşanan savaş ile ilgili daha öncede yaptığımız her haberde ifade ettiğimiz gibi 1 Mayıs da Esad’a destek eylemine dönüşmüştür.

Konser sanatçısı olarak tertip komitesinin diğer bütün yapıların iradesini yok sayarak “getirttiği” Cevdet Bağca, gözlemlerimize göre devrimcilerin alanı erken terk etmesiyle, alanda geriye kalan birçok kişinin şoven duygularını kabartmıştır.

 

[widgetkit id=69]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu