Güncel

Antep’te köylüler suyuna sahip çıkıyor

 

H.Merkezi: Antep’te dün(22 Haziran) Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) atıklarını Nizip Çayı’na bırakması sonucu kirlenen çayın geçtiği köylerdeki köylüler bir araya gelerek eylem yaptı.

Bölgedeki dernek, sendika ve kurumların katılımıyla İstasyon Meydanı’nda buluşup Demokrasi Meydanı’nda yürüyen köylüler 15 yıldır devlet yetkililerin söz vermesine rağmen hala atıkların çaya bırakıldığını ifade ederek “Köylü burada, Fatma Şahin Nerede”, “Organize şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları attılar. Yanlarında atıkların bırakıldığı çayın suyunu da getiren köylüler “Siz bu suyu değil içmek, ellerinizi yıkayabilirseniz biz de içmeye devam edelim” dediler.

Nizip Çayı’ndaki kirlenmenin binlerce köylünün geçim kaynağı olan ceviz ve nar ağaçlarını da kuruttuğunu belirten köylüler, bu durumun köylünün geçimi doğrudan etkilediğini ve köylerdeki kanser hastalıklarının doğrudan sebebinin sanayicilerin, daha fazla kar hırsı yüzünden arıtma tesisi kurmayarak zehirlim atıklarını Nizip Çayı’na bırakmaları olduğunu açıkladı.

Sadece Salkım ve Adaklı köyleri için temizlik projesinin olduğunu belirten köylüler bunun çözüm olmadığını belirterek bir arıtma tesisi kurulması gerektiğini ifade ettiler.Son olarak ise “Bizler Dere köylü, Nizipli, Baraklı vatandaşlar olarak sorunun takipçisi olacağız ve mücadelemize devam edeceğiz” denildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu