Emek

Arçelik işçileri haklarına sahip çıkıyor

H.Merkezi: Arçelik Çamaşır Makinesi fabrikasında, Türk Metal’in işbirliği ile geçtiğimiz yıl Mayıs ayında da aynı gerekçelerle 63 işçi işten çıkarılmıştı

Arçelik Çamaşır Makinesi fabrikasında işten atılmalar devam ediyor.”Küçülmeye gidiyoruz” bahanesiyle işten çıkarılan işçiler, Gebze’deki fabrika önünde bir araya gelerek açıklama yaptı.

İşçiler adına yapılan açıklamada yönetiminin, işçilere psikolojik baskı uyguladığını belirterek Türk Metal’in sermayeden ve patronlardan yana tavır aldığını söyledi.

Arçelik’te, “küçülmeye gidiyoruz, “üretim düştü” gibi yalanlarla işçilerin işten atıldığını hatırlatan açıklamada , Türk Metal’in, işçilerin  işten atılmalarına destek verdiğini belirtti. Açıklamada “Arçelik’in Türk Metal’i, Türk Metal’in de Arçelik’i koruduğu, sendikal haklarına ,var oluşuna tamamen  izin vermeyen patron sermaye ve gerici sendika işbirliğine yeter artık diyerek kınıyoruz” dedi.

Arçelik’in işçilerin emeği üzerinden büyüdüğünü belirten açıklamada, “Bizim suçumuz, kendimizden, ailemizden, sevdiklerimizden feragat edip zamanımızın büyük kısmını Arçelik’e harcamak mı? Suçumuz, standartların altında çok düşük bi maaşla emeğimizle çalışıp Arçelik’e kazandırmak mı?” diye sordu.

Haklarını aradıkları, ekmeklerine ve emeklerine  sahip çıktıkları için Arçelik ve gerici sendika olan  Türk Metal işbirliği ile kapı önüne konulduklarını ifade etti.Ayrıca açıklamada arkadaşlarıyla vedalaşmalarına dahi izin verilmediğini söyledi.

“Artık yeter” diyen işçiler, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

 İşçilerin mücadelesi sürüyor.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu