GüncelManşet

Arçelik yeni yıla işçi kıyımı ile girdi

H. Merkezi: Arçelik’in Çerkezköy fabrikasında 650 işçi işten atıldı.

Arçelik Çerkezköy Kurutma ve Motor fabrikasından 500’ü sözleşmeli olmak üzere toplam 650 işçi işten atıldı. Sözleşmeli işçilerin bazılarının sözleşmeleri bitmeden işten atıldığı belirtilirken, her sene yılsonunda yüzlerce sözleşmeli işçinin işten atıldığını belirten işçiler ilk defa bu kadar kadrolu işçinin işten atıldığını belirtti.

Her gün 4 bin kurutma makinesinin üretildiği fabrikada üretim rekoru kıran işçilerin işten atılmasına günlük üretimin 2 bin olarak planlandığı gerekçesi öne sürüldü. Ancak işçilerin bu gerekçeyi çok gerçekçi bulunmadığı belirtiliyor. Bütün sözleşmeli işçilerin işten atıldığı kurutma makinesi bölümünde 2016 yılı hedefi olan 900 bin adedin aşılıp, üretim sayısının bir milyona ulaşarak üretim rekorları kırıldığını belirten işçiler, “Kırılan üretim rekorundan işçinin payına düşen ise işsizlik oldu” dedi.

Üretim rekoru kıran işçilerin yüzlercesi işten çıkarıldı

Bu rekorların işçilerin daha fazla ve hızlı çalışması ile sağlandığını belirten Arçelik işçileri, robotlar ile yarıştıklarını söylüyor. Neredeyse her banda ve bölüme robotlar konularak çalışma hızını robotların belirlediğini dile getiren işçiler, “İşimiz bitince de paçavra gibi kışın ortasında işten atılıyoruz” diye tepki gösterdi.

Arçelik’te bu yıl sonu ya da başında alışkanlık halini alan işten çıkarmalar geçtiğimiz yıl şubat ayında da devam etmiş, 500’ü sözleşmeli yaklaşık 600 işçi işten çıkarılmıştı.

Diğer taraftan işçiler, “Sürekli ortalıkta dolanan Türk Metal temsilcileri, işçinin ihtiyacı olduğunda ise ortalıktan kayboluyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Evrensel

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu