Emek

Asgari ücret köleliliğine boyun eğmeyeceğiz

 

Bursa: Devrimci Demokrat Sendikal Birlik (DDSB) tarafından “Asgari kölelik ücretine hayır! İnsanca yaşam, yaşanabilir ücret” şiarıyla başlatılan kampanya kapsamında Bursa’da da basın açıklaması eylemi gerçekleştirildi.

15 Aralık Pazar günü Kent Meydanı’nda toplanan DDSB’li emekçiler burada “Asgari kölelik ücretine hayır. Sadece ekmek yetmez. İnsanca yaşam, yaşanabilir ücret’’ DDSB imzalı pankart ve döviz, flamaları açıldı. ‘’Sefalete teslim olmayacağız”, “Zam, zulüm, işkence işte AKP”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Asgari kölelik düzenine hayır”, “Sermayeye değil emekçiye bütçe”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Birlik mücadele zafer‘’ vb sloganları eşliğinde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada ‘’Hükümet yeni ekonomik politikalarını belirlerken büyümeyi işçi sınıfının sömürüsü üzerinden hedefliyor. Asgari ücretin gıda, barınma, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılamaktan uzak olduğu ve patronların çıkarlarına göre belirlediğini’’ söyledi. Devamında, “Açlık sınırının 1020 lira asgari ücretin 804 lira olması işçi ve emekçilerin sadece ölmemelerini ama patronlar için yaşamalarını istemektir’’ denildi.

Basın açıklamasında talepler şöyle sıralandı; “Asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılmalıdır. Bölgesel asgari ücret planları geri çekilmelidir. Sosyal güvenlik için kesilen primlerde, işçinin payı azaltılarak, devletin katkısı sağlanmalıdır. Asgari ücreti en az bir ailenin geçinebileceği seviyeye çıkarılmalıdır. Asgari ücret net olarak en az 1.500 TL olmalıdır.’’ DDSB, kıdem tazminatı ve asgari ücrete yönelik saldırılara boyun eğmeyeceğini söyleyerek emekçileri örgütlü mücadeleye çağırdı.

Eyleme BATİŞ, DHF, BDSP destek verdi. Eylemin ardından DDSB’liler toplu olarak kampanyayla ilgili çıkan merkezi bildirileri Kent Meydanı’nda dağıttı.

 

[widgetkit id=422]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu