Güncel

Asıl marjinal olan devletin katil sürüleridir

İstanbul’da 1 Mayıs’a polsin azgınca saldırısı ve İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Valisi Avni Mutlunun açıklamalarına ilişkin DİSK binasında bugün DİSK,KESK, TTB konuya ilişkin DİSK binasında bir asın toplantısı gerçekleştirdiler.

Açıklamada saldırılara karşı direnişin devam edeceği ve AKP hükümetinin dikensiz gül bahçesi hayallerinin bozulacağı belirtildi.

Toplantıda ilk olarak DİSK Genel Başkanı Avni Mutlu bir konuşma yaptı. Mutlu konuşmasında dün taksimde devlettarafından sıkıyönetim uygulandığını belirtirken, bununla da yetinilmediğini, işçilere, emekçilere ve halka gazlı ve sulu müdahalede bulunulduğunu söyledi. Saldırıların ve Taksim yasağı kararının siyasi ve ideolojik olduğunu belirten Beko, polisin azgınca saldırısına karşı şunları söyledi; “ Sabah erken saatlerde şişliden başlayan tüm sokaklara ciddi anlamda barikatlar örüldü. Taksim işçi ve emekçilere yasaklandı. Tüm bu önlemler saldırının nasıl bir boyutta olduğunu gösteriyor. Sayın basın mensubu arkadaşlar hepnisz gördünüz saldırıların nasıl oldupunu bunlar kan emici ve caniler; resmen emekçileri öldürmek için saldırdılar. Burada bir orantılı güçten bahsedemeyiz…”

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise, farklı manipülasyonlarla dün yaşanan polis saldırısının farklı şekilde gösterilmeye çalışıldığını söyleyerek yaşananların onlarca basın mensubunun gözleri önünde gerçekleştiğini, olayları çarpıtma çabasının sonuçsuz kaldığını belirtti. Henüz 10 kişi bile bir araya gelmeden polisin gaz bombalı saldırısına maruz kaldıklarını dile getiren Özgen, “Taksim’de 30 metrekarelik inşaat çukuru bahane edildi. Ama dün polis kilometrelerce alanı ablukaya alabildi. Taksimdeki inşaat için önlem alamayacağını söyleyen valilik İstanbul’un tüm sokaklarını ablukaya aldı. Taksim’in yasaklanması politik bir tavırdır ve suni bir gerekçedir. Yaşananların sorumlusu sendikalar ve ezilenler değil, hükümetin kendisidir” dedi.

TTB Merkez Konsey Üyesi Osman Özçelik ise konuşmasında polisin Şişli Etfal Hastanesi’ne gaz bombaları ve tazyikli su ile girmesini hatırlatarak, “Savaşlarda bile böyle bir vahşet yaşanmamıştır. Hiçbir gerekçe bir hastaneye yapılan saldırıyı haklı çıkartamaz. Dünyanın hiçbir yerinde kullanılmadığı kadar yoğun gaz kullanılmıştır. 4 kişinin başına gaz bombası fişeği isabet ettiği için şu an tedavi altındadır”dedi.

Konuşmaların ardından basın mensupları DİSK Genel Başkanı Kani Beko’ya İstanbul Valisi’nin yaptığı “marjinal gruplar polise saldırmıştır” açıklaması da soruldu. Devletin dün İstanbul’da işçilere savaş açtığını belirten Beko, “Marjinal gruplar diye bir şey yok. Saldırılarda bizde yüzümüzü kapattık bizde direndik marjinal mi olduk şimdi. Marjinal diyorlarsa bize baksınlar. Polis işçilerin üzerine sürüldü. Gaz bombası plastik mermi atıldı. Katil sürüsü bunlar öldürmek için programlanmıştır” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu