Kültür&Sanat

Ataşehir’de Zazaca (Kırmançki) oyun

Ataşehir: Anadolu yakası Dersimliler Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen, Zazaca tiyatro grubu; Areye Kay’ın, XIRMAÇEK (Göz Hakkı) oyun Ataşehir’deki Zübeyde hanım Öğretmenevi’nde seyircileriyle buluştu.

Oyuna Zazaca bilen Ataşehir’liler büyük ilgi gösterdi. Yönetmenliğini Yılmazcan Şare’nin yaptığı Zazaca oyun daha önce birçok yerde oynandı. Yönetmen Yılmazcan Şare, “Zazaca’nın UNESCO tarafından yok olmakta olan diller” arasında yer aldığını belirtti. Bu yok oluşu engellemek için böyle bir oyun sahneye koyduklarını ve oyunda hastanede Türkçe bilemediği için konuşamayanlara, tv programlarındaki ilginç konuların mizahına dayanarak üretilen komik durumları sergileyen bir yapıt olduğunu belirtti.

Yılmazcan Şare’nin yönettiği oyunda kendisi dışında Gül Kapar, Kadir Uyan ve Alev Kandemir de rol aldı. Mehmet Tüzün’ün anlatıcı olarak yer aldığı oyunun ses ve ışık düzeni Seda Doğan tarafından gerçekleştiriyor.

Etkinlikte konuşan Anadolu Yakası Dersimliler Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Ali Karaağaç,Bu tür etkinlikleri yapabilmemiz, sizin desteklerinizle olacak. Dersim katliamı ile birlikte, insanlarımız sürgüne gönderildi, katledildi; şimdide barajlarla ve siyanürlü altın aramalarla o bölgeyi insansızlaştırmaya çalışıyorlar, tüm bu saldırılara karşı birlik olmalıyız” dedi.

Bir Ö.G okuru

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu