Dünya

ATİF’ten Almanya’da yükselen metal işçilerinin direnişine destek

H. Merkezi: ATİF bir açıklama yaparak Almanya’da metal ve elektro işkolunda çalışan yaklaşık 4 milyon işçiyi ilgilendiren TİS’in sonuçsuz kalmasına karşılık uyarı grevlerine giden işçilerin mücadelesini sahiplenme çağrısı yaptı. Açıklamada “Tekellerin işçileri çeşitli kategorilere ayırarak, birlikte mücadeleyi kırma çabasına karşın, çalıştığımız tüm işletmelerde düzenlenen uyarı grevlerine tüm gücümüzle katılalım” denildi.

Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) Almanya’da metal ve elektro işkolunda çalışan yaklaşık 4 milyon işçiyi ilgilendiren TİS’in sonuçsuz kalması ve buna karşılık greve giden işçi direnişlerine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada işçi direnişlerine katılım ve destek çağrısı yapıldı.

Almanya çapında yaklaşık 4 milyon işçiyi ilgilendiren metal ve elektro işkolunda toplu sözleşme (TİS) sürecinden bir sonuç alınamamasıyla birlikte, yaklaşık 3 haftadır süren kısa süreli uyarı grevleri devam ediyor” diyen ATİF, grevlere ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Sendikanın çağrısıyla 1 Şubat’ta 24 saatlik uyarı grevi Ford ve Bosch, Daimler, Porsche, MAN başta olmak üzere birçok işletmedeki grevlere binlerce işçi katıldı. Uyarı grevlerinin başladığı günden bugüne, yaklaşık 2.500 fabrikada 1milyona yakın işçi bu grevlerde yer aldı. Almanya’da genellikle bir kaç saati geçmeyen uyarı grevlerinin bu yıl 24 saati kapsayacak şekilde yapılması metal işçilerin kararlılığının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.”

 

“Almanya kârda rekor kırıyor ama işçi taleplerine sırt çeviriyor”

Ücretlerin iyileştirilmesi, süreli ve ücret düzenlemeli olmak şartıyla çalışma saatlerinin iki yıllığına haftalık 28 saate indirilmesi başta olmak üzere çalışma koşullarının iyileştirilmesini içeren talepler işverenler tarafından kabul edilmemektedir” diyen ATİF Almanya’nın ihracatta motor gücü olan otomotiv sanayi geçtiğimiz yıl satışlarda ve kârda yeni rekorlara imza atmasına rağmen işçilerin taleplerine sırt çevirdiğine dikkat çekti.

“Bu gerçekliğe karşın işverenler sendikanın 12 ay için %6’lık zam talebine %2,2 ve haftalık 28 saatlik çalışma süresi talebine ise 42 saate çıkarılması taleplerini ortaya koyarak karşı saldırıya geçmek istemektedirler. İşverenin bu saldırıları açıktır ki işçi sınıfının üzerindeki sömürüyü arttırarak, karlarını katlama hedefine yöneliktir. Ama işçiler üretimden aldıkları güçle taleplerinin arkasında durmaya devam etmektedirler. Farklı statülerde çalışan işçilerin uyarı grevleri süresince IG-Metal’in öncülüğünde dayanışmayı yükseltmiş olmaları göze çarpan en olumlu özelliklerden biri durumundadır.”

Açıklamada Avrupa’da  işçi sınıfına, ucuzu iş gücü, taşeronlaştırma, esnek çalışma, uzun süreli çalışma gibi birçok yönlü saldırıların yoğunlaştığı bir süreçte, metal işçilerinin bu kararlı direnişlerinin sınıf mücadelesi açısından umut verici olduğuna ve patronlar ile sendika arasındaki görüşmelerden bir sonuç çıkmaması durumunda işçilerin süresiz grevleri başlatacakları belirtildi.

 

“Uyarı grevlerine tüm gücümüzle katılalım”

“Türkiye’de direnen metal işçileri grevinin OHAL bahanesiyle yasaklanmasına karşın, süreci belli kazanımlarla sonlandırmayı başardılar. İnanıyoruz ki Almanya’da da metal işçilerinin yaktığı ateş sonuç ne olursa olsun kapitalistlere korku salmaya devam edecektir” diyen ATİF açıklamasını destek ve eylemlerle dayanışma çağrısı ile sonlandırdı:

“ATİF olarak; Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen emekçiler olarak sınıf kardeşlerimizle bu direnişi bulunduğumuz her alanda sahiplenmeye çağırıyoruz. Onlarla omuz omuza daha insanca yaşam ve iş koşulları için mücadeleye büyütelim. Tekellerin işçileri çeşitli kategorilere ayırarak, birlikte mücadeleyi kırma çabasına karşın, çalıştığımız tüm işletmelerde düzenlenen uyarı grevlerine tüm gücümüzle katılalım.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu