DünyaGüncel

ATİNA | Koufontinas’ın sağlık durumu kötüleşiyor, polis dayanışma eylemlerine saldırıya devam ediyor

49 gündür açlık grevinde olan tutsak Dimitris Koufontinas için Yunanistan genelinde yapılmak istenen bütün dayanışma eylemlerine polis saldırısı gerçekleşiyor

Nakil talebinin  karşılanması için 49 gündür açlık grevinde olan tutsak Dimitris Koufontinas için Yunanistan genelinde yapılmak istenen bütün dayanışma eylemlerine polis saldırısı gerçekleşmekte ve eylem yapılmasına izin verilmemektedir.

Atina’da dün saat 18:00’da Koufontinas’ın talebinin karşılaması için eylem yapmak isteyen kitleye tekrar polis saldırısı gerçekleşti. Yeni Demokrasi hükümetinin Koufontinas’ı ölüme terk etmeye çalıştığını belirten ve buna izin vermeyeceklerini belirten gruplar daha önce de Yunanistan Sağlık Bakanlığı ve Yeni Demokrasi’nin parti binasını işgal etmişti. Bu eylemlerde de yüzün üstünde protestocu işkenceyle gözaltına alınmıştı.

Dün eylem saatinden önce eylem yeri olan Propylaea’yı ablukaya alan polis, kitlenin toplanmasına izin vermemek için eylem başlamadan biber gazı ve TOMA ile saldırdı. Polisin saldırılarına sloganlarla karşılık veren kitle gruplar halinde birçok farklı yakın bölgede pankart açtı. Onlarca kişi gözaltına alındı.

Koufontinas’ın sağlık durumu

Yunanistan’da 17 Kasım örgütü tutsağı Dimitris Koufontinas 8 Ocak’tan beri açlık grevinde ve son üç gündür su almayı da kabul etmemektedir. Sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Lamia hastanesine kaldırılan Koufontinas’ın sağlık durumu ile ilgili yapılan bilgilendirmeye göre; diplopi, periferik nefropati, elektrolit bozuklukları, şiddetli kilo kaybı, uzun süreli hareketsizlik ve ağrılı yaralar, diş eti kanaması vb. gibi ciddi hasarlar görülmektedir.

2002  yılından beri tutsak olan Dimitris şimdiye kadar hapishane koşullarından kaynaklı farklı dönemlerde birçok açlık grevi eylemi yapmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu